Tack. Det ska jag göra.Det verkar läcka in vatten i ångkokaren. Antagligen har du kalk i en solenoid, försök avkalka lite försiktigt.
Jag har fått följande svar från supporten:Kollade din historia här på forumet, det skulle nog kunna vara magnetventilen som du har haft problem med som inte är rätt ihop monterad och släpper in vatten i ångbryggaren så fort du startar pumpen.
Ventilen ifråga skall vara tät tills magneten öppnar ventilen, fjädern skall trycka kolven mot sätet dvs åt vänster på dina bilder i förra inlägget.
Nja, det är det nog ingen risk för. Det sannolika är att solenoiden eller möjligtvis styrningen av den felar.Kanske jag måste byta ångkokare
Hur ska jag sätta ihop alla delar? Har supporten fel?Nja, det är det nog ingen risk för. Det sannolika är att solenoiden eller möjligtvis styrningen av den felar.