Skatteåterbäring

Kaffegalningen

Brewtal kaffenörd
Tja, en gissning kan vara att många som är kaffetokiga nog att köpa en så sjukt dyr kaffekvarn vill lära sig att göra bra kaffe. Då går de till ett forum på nätet, kommer de till Riktigtkaffe och frågar efter en riktigt bra kvarn och vart den ska beställas blir svaret:

Mazzer Mini Electronic. Från ESW:cool:
 

mag

Well-known member
Kan nog bli fler ;) fast som företagare får man ju ge sig till tåls lite för att få tillbaka stålarna...
 

Tobias

Well-known member
Mazzer on it's way!!!

Ska skickas imorgon, någon som vet om jag kan vänta mig den innan helgen eller måste jag hålla mig till tåls fram till nästa vecka?

Gillar inte det här med "arbetsdagar" varför jobbar inte speditörer hela tiden? Förresten så skickas den med vanlig post och inte med något sjysst fraktbolag! lustigt. undrar hur dom får in den genom brevlådan!
 

Bjarne

Well-known member
Förresten så skickas den med vanlig post och inte med något sjysst fraktbolag! lustigt. undrar hur dom får in den genom brevlådan!

De kanske har en mobil kvarn med sig som de maler ner Mazzern med och häller in i din brevlåda + en manual över hur du ska pussla/limma ihop den igen :)

Ska be en bön(a) att det går bra ;)
 

Tobias

Well-known member
Tack så mycket, gillar inte att pussla så jag hoppas att den kommer i en del!

Nu ska jag bara bereda utrymme men det känns ändå som om den kommer vara "malplacerad" Moahahahahaha
 

Bjarne

Well-known member
:lol: :lol: Ja, så värst "mini" är den inte på typiska svenska köksbänkar.


Flundring - om man sätter ihop en Mazzer med ett ATI-grafikkort, blir det en vrålsnabb bil av det då? :huh:
 

vanhoffen

Well-known member
humorn är på topp märker jag:D :D

Längtar också efter Tobias Mazzer för då tar (köper) jag hans Anfim :)
Blev jätte trött i armen nu på morgonen när jag skulle göra en dubbel. Man vänjer sig fort vid elektrisk kvarn.
 

Tobias

Well-known member
zending niet afgeleverd; geadressen niet aanwezig

Wtf Jag har varit hemma hela dagen bara för att ta emot min sköna kvarn vad säger då posten. Nej tyvär kan inte lämna ut några uppgifter, personuppgiftslagen du vet. F**K!!! Jag vill ha kvarn, ska ju ha session ikväll. 6 kg ska drickas och vi har bara en kvarn!

Jävla amatörer hur svårt ska det vara att lämpa över ett paket till rätt människa!
 

Tallinn

Well-known member
SÅÅÅÅÅ irriterande. Postens företagspaket som används för leverans ut till kund förmodar jag? De verkar ha till praxis att om de ser att det inte är ett företag så skriver de nåt i stil med "portkod" eller nån annan "orsak" och så skiter de i att leverera. Risken nu är att de tar två dagar på sig att få fram en avi istället så att du kan hämta din kvarn nånstans.
 

Bjarne

Well-known member
Kolla om du kan få loss Postens kollinummer från leverantören. Har du det kan du ev. dra direkt till Posten och rycka paketet innan de skicar en avi. Så har jag gjort med saker från Inwarehouse (hörlurar)
 

Form

Well-known member
Postens företagspaket körs bara ut till företag. Privatpersoner får hämta hos sitt ombud. Detta går dock att komma undan ganska lätt. Be att avsändaren skriver ett företagsnamn i adressen ex. "Ett litet kul bolag AB".

Vart beställde du kvarnen Tobias?
 

Tobias

Well-known member
Om det inte är posten som kör ut så vet inte jag vilka det är men jag är nästan säker på att det är just posten. Dom var i vilket fall inte här som dom uppgett att de varit och jag har inte fått någon lapp. Och när jag ringde posten så sa dom att jag lugnt och snällt fick vänta tills avin kommer. Ett tips för andra är att be om kollinummret innan varan går iväg. det gjorde inte jag!

Beställde från Espresso Service West i holland, och dom har ingen info förutom Trackingnummret.
 

Tallinn

Well-known member
De flesta internationella speditionsföretag använder postens företagspaket för leverans ut till kund, det finns helt enkelt inga alternativ utanför storstadsregionerna.

Skickar vi ett paket som slutlevereras av Box i Sthlm är det framme på 2-3 dagar från Estland, kommer Företagspaket in i bilden snackar vi genast upp mot en vecka. Det finns helt enkelt ingen ursäkt liten eller dålig nog för att de inte ska skita i att leverera.
 

Form

Well-known member
Kan du inte kolla vart paketet finns via trackingnummer på www.posten.se och sen åka dit och be att få hämta paketet. Säg att du pratat med postens kundtjänst om dom frågar.
 

Tobias

Well-known member
trackingnumret funkar inte på postens webbsida bara på tracktrace.nl hos posten gäller kolliid. Det systemet är inget att klaga på, konstigt att använda två nummer men det gäller som sagt att man också har det!
 

Forumstatistik

Trådar
15,377
Inlägg
160,728
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp