Dålig espresso med min maskin. Hur löser jag det?

johey

Well-known member
Jag har egentligen aldrig fått riktigt bra resultat med min Nouva Simonelli Personal 1. Visst har jag försökt intala mig själv att det smakar fantastiskt, men nu orkar jag inte längre. Det måste fixas. :)

Problemet är att kaffet blir surt och får dålig crema. Det blir inga mussvansar, utan det skvätter och har sig. Jag tror att det blondar alldeles för fort.

Malningsgrad? Jag har kört allt mellan för grovt till för fint. När det är för fint droppar det förstås, men det blir fortfarande blont direkt och surt kaffe utan crema.

Det spelar inte så stor roll hur jag doserar. Samma resultat oavsett.

Jag tänkte att det måste ha med pumptrycket att göra, så nu har jag sänkt det. Förut visade mätaren 14 bar. Nu visar den runt 10. Men problemet kvarstår, bara det att pumpen är märkbart klenare. Tidig blondning och surt kaffe utan crema.

Jag har rengjort gruppen, backflushat med medel och rengjort kvarnen.

Vad kan problemet nu vara? Tacksam för hjälp!
 

Musikarfelix

Well-known member
Om du har ett riktigt färskt kaffe, så borde du få crema oavsett.

Distrubition och tampning är ju faktorer som spelar in här, har du prövat att ändra ditt beteende gällande dessa två?
 

Stefan Böna

Mr Microtext
Det låter onekligen som att det skulle vara kaffet som är boven i dramat. Hur gammalt är det? Har du testat olika kaffen?

Att det blir surt tyder väl på att extraktionen tar för lång tid. Det blir väl beskt om det går för snabbt?

Kanske är det också så att kokarens temperatur är allt för hög? Denna sida kanske kan vara till hjälp?

Det antyds där att en skitig maskin också kan ge en allt för hög syra. Avkalkning och rengöring även före bryggruppen?

Hoppas att det löser sig!

//Stefan (som vet hur trist det är när man aldrig tycks lyckas med sitt älskade kaffe)
 

Musikarfelix

Well-known member
Mitt kaffe blev väldigt surt idag, men då hade jag nyss skummat mjölk. Jag tror att temperaturen var "boven i dramat" i mitt fall eftersom creman var mörkare än vanligt.

Precis som Stefan säger, borde du pröva med något annat kaffe. Jag skulle rekomendera en nyrostad blandning utan robusta.
 

TTobbe

Well-known member
Gör en beställning av kg för garanterat färskt kaffe jag hade stort problem med gammalt kaffe som gav självförtroendet hårda sparkar.
 

Musikarfelix

Well-known member
Eller varför inte ifrån Square Miles, beställer du idag så rostar de imorgon och du får det hem på torsdag. Runt 14 dagar efter rostning tycker jag att espresso är som godast, innan 5 dagar har smakerna oftast inte hunnit utvecklats helt.
 

johey

Well-known member
Jag har provat olika kaffen. Nu kör jag med den från Espresso House.

Jag tror det är konfigurationen av maskinen som spökar. Vattentemperaturen torde inte vara något problem. Min maskin är ju en HX som jag flushar tills det slutat fräsa innan jag gör espresson. Torde inte vara problemet, men jag har å andra sidan inte mätt.

Det är inte riktigt så att det tar för kort tid att få koppen klar. Det tar sådär 20-25 sekunder. Problemet är att redan de första dropparna är blonda och cremalösa, och att det skvätter ner kaffe i koppen iställetför att ringla mussvansar.
 

Stefan Böna

Mr Microtext
Har du testat, som de skriver på sidan jag länkade till, att köra ett rent skott? Alltså en normal extraktion fast helt utan kaffe.

Tydligen, om man låter vattnet svalna och sedan smakar på det, så ska det inte smaka illa. Gör vattnet det är detta - vad jag förstår - ett tecken på att maskinen inte är riktigt ren. Det kan ju sitta skit och gammalt gojs längre in i maskinen också. Visst köpte du din maskin beggad, eller minns jag fel?

//Stefan (som tycker att det är underbart att försöka hjälpa andra och få insikter och tips själv samtidigt)
 

johey

Well-known member
Vi har en HX-maskin på jobbet, och där får jag till nära på perfekta skott. Det torde antyda att tampningen inte är problemet.

Jag har smakat på vattnet efter att ha gjort som du föreslår, Stefan, och det smakar som vatten ska. Du har helt rätt i att maskinen är begagnad. Tror modellen slutade tillverkas för 15 år sen, och skicket är ärligt talat sådär. Men den värmer och pumpar vatten. Vad mer förväntas? :)

Det var inte så länge sen jag avkalade såväl kokaren som HX-slingan. Ja, det var ju när vi gick över till sommartid, såklart. :) Är det andra sätt man kan rengöra maskinen på invändigt?

Men jag har funderat lite på det ni säger om kaffet. När jag tänker efter kan det faktiskt vara så att det har blivit sämre sen jag började köra med Espresso House. Men på det caféet serverar de ju just det kaffet och där är det ju bra...

Jag drog fram popcornmaskinen ikväll och rostade av ett par hekto, som jag givetvis i all iver provkörde med innan de ens hade kallnat. Visst fick jag bättre crema, men långt ifrån vad man kan vänta sig av nyrostat kaffe...

Men men... Vad är det för parametrar som kan spela in över huvud taget? Har för mig det är fem M på italienska, men jag minns inte vilka och jag kan inte språket. :) Men säg... Bryggtrycket lär väl spela in. Temperaturen. Malningsgrad... Vattnets kvalitet. Hmm... Kaffebönans kvalitet förstås... Hur ren maskinen är. Fler grejer?
 

Stefan Böna

Mr Microtext
Macchina : Maskinen
Mano : Hantverket
Macinazione : Malningen

Ett helt nyrostat kaffe tror jag inte visar sådan stabilitet att det kan påvisa tidigare felaktigheter. (Vilken formulering! :)) Du behöver nog ge det ett dygn åtminstonde innan du provar.

Däremot: du får extraktionerna under normala tidsspann och de bildes för mycket syra och de blondar tidigt. Ett ljusrostat kaffe (en del espresso-kaffen är det) kan skapa en ljus crema. Jag har aldrig fått till monstercrema med J&Ns kaffen, till exempel, så vissa kaffen (särskilt Arabicor) gör ju så. Nu använder du ju Espresso House' kaffe. Hur gammalt är detta? Kan inte säga att kaffet det serverar - oavsett att det håller en jämn kvalitet - alltid håller en behaglig syra utan ofta drar iväg långt åt det hållet.

Låt problemet vila någon dag och testa med det färskrostade och återkom med resultaten!

//Stefan (som vet alltför väl hur himla tråkigt det är med gamla kaffen som peakat för länge sedan)
 

johey

Well-known member
Ah. De fem M:en var kanske bara tre, och gäller bara som en grov sammanfattning av de faktorer som påverkar. Ingen hjälp här, med andra ord. Heh.

Jag var ju så till mig att jag drog slut på hela satsen, men nu har jag rostat mig en ny som jag ska försöka spara till morgondagen.

Espresso House är ingen ljusrost. Det jag har rostat nu är dock lite mörkare, men en singel arabica. Ingen perfekt espressoblandning med andra ord, men man tager vad man haver. Kanske kan sno med mig en näve av jobbets blandning, som jag vet funkar fint på den maskinen som finns där.

Alltså, creman jag får är inte ljus. Den är i det närmaste obefintlig. Med EH-kaffet blir det på sin höjd en strimma av crema på det i övrigt blaskiga kaffet. Man ser väl inte direkt botten på koppen, men nära på. Med mitt nyrostade blev det en crema som nästan täckte hela kaffets yta, men jag tror inte den skulle bära många sockerkorn.

Men men, man ska inte ropa hej... Ska prova imorrnkväll och återkomma med resultat.
 

Stefan Böna

Mr Microtext
Noll-crema-fenomenet har jag också upplevt. Detta från ett kaffe som hade endast ett par månader kvar till bäst-före.

Bra idé att sno med sig några gram hem från ett fungerande kaffe och testa. Annars - och man kan väl alltid hoppas - kanske det bara är så att EH-kaffet är slut som kaffe. Helt enkelt... :)

//Stefan (som idag var och plockade jordgubbar och funderade på någon signaturdrink med dessa som ingrediens)
 

Large

Well-known member
Det är möjligen inte som så att du brygger med för kallt vatten ? Blek crema och för syrlig smak kan definitivt vara indikatorer på detta.
Kan bero på att du flushar för mycket eller så låter du inte maskinen återhämta sig tillräckligt länge efteråt. Ett kraftigt nedskruvat kokartryck eller onormalt långsam uppvärmning av brygghuvudet en annan.
 

Kaffegalningen

Brewtal kaffenörd
Jag tror på tre olika varianter:

1- Bönorna är inte färska, eller inte bra.
2- Bryggtrycket är fel.
3- Maskinen och PF är smutsigt.

Temperaturen bör det ju inte vara, eftersom du beskriver hur du flushar och att du kan hantera en HX på jobbet.

Jag har tre olika lösningar:

1- Skaffa nya bönor, som är bra.
2- Fixa bryggtrycket. Låna mitt PF-handtag med tryckmätare till hjälp.
3- Gör rent med blindfilter och grupprengöringsmedel.


Angående mitt handtag med mätare... den är redan utlånad til forumet i X antal led. Efterlys det i en tråd. Dyker ingen upp så kan jag dyka ner bland mina PM och leta efter var den finns Josef har lite koll på det där tror jag (han lånade den en sväng).
 

johey

Well-known member
Tack för alla tips!

Jag har provat med mitt hemrostade, och det funkar inte heller. Det skvätter ut kaffet, blont från första droppen och med obefintlig till tunn crema.

Nu misstänker jag temperaturen. Jag har provat att låta maskinen stå orörd några timmar och sen köra en kopp utan flushning, men det är fortfarande samma resultat. Vidare är det inget fräs i maskinen om jag flushar, även om den stått på ett tag.

Så nu tror jag helt enkelt att den inte blir tillräckligt varm. Vad gör jag åt det?

Jag lånar förövrigt gärna handtaget med tryckmätare. :)
 

Kaffegalningen

Brewtal kaffenörd
Det kanske är typ halvstopp/igenkalkat i HX-slingan?:(
Fräsa vid flush borde det ju göra.

Du kan kolla tempen med en digital ugnstermometer också, här är tio enkla steg:

1- Låt maskinen stå på i flera timmar.
2- Ta en mugg och stoppa ner givaren i muggen.
3- Fyll muggen med varmt vatten från tevattenkranen på maskin.
4- Häll ut.
5- Fyll med varmt vatten från samma plats.
6- Häll ut.
7- Ta bort PF.
8- Fyll muggen med vatten direkt från brygghuset utan PF.
9- Läs av temp.
10- Bli förbannad på temperaturen (eventuellt).
 

johey

Well-known member
Hur varmt ska det vara från tevattenkranen? Där fräser det när jag tar ut vatten. Det är från bryggruppen det inte fräser.

Hmmm.... Kan det ha blivit igenkalkat i HX vid senaste avkalkningen? Lite osäker... Kanske kan ha blivit lite försämrat resultat efter avkalkningen. Jag har definitivt fått bättre resultat tidigare, men är inte helt säker på när det började bli såhär dåligt. Jag tror det var en stund efter avkalkningen.
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,727
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp