Våldsamma funderingar kring e61-HX

Stadler

Well-known member
Förresten vet du om thermosifonen trycksätts med vattenledningstrycket med spaken i nerfällt tomgångsläge (för en maskin fast ansluten till vattennätet med rotationspump)?
 

Pac

Maskindoktorn
... maskinen har ett kraftigt överhettat brygghuvud i tomgång vilket jag tror många e61-HX har.

Du har nog rätt i det. Jag har också funderat på om inte de flesta HX-hemmamaskinerna som jag kommit i kontakt med har varit väldigt varma. Jag undrar varför de gör så? Ingen blir ju lycklig av att maskinen jobbar på den heta sidan. :(

Tipsa gärna om du hör något för det där är intressant och det måste finnas en förklaring.

...Sven flushar för att kyla ner brygghuvudet medan Kurt endast tömmer systemet på stillastående vatten. Det blir ju egentligen två olika saker.
Ja, du har rätt i att det blir två olika saker, men det finns fler faktorer som påverkar. Jag ser inte nackdelen i att flusha. Om maskinen är fastvattenansluten får man stabilare bryggning om man flushar ut och tar in maskinen ordentligt i cykeln(flush-värma/brygga-flush-värma/brygga-...) när man brygger så sällan som vi hemanvändare gör. Maskinerna är byggda för att göra kaffe, inte för att stå som vackra statyer även om de pryder sin plats. :)


Förresten vet du om thermosifonen trycksätts med vattenledningstrycket med spaken i nerfällt tomgångsläge (för en maskin fast ansluten till vattennätet med rotationspump)?

Hmmmm... den där måste jag kolla upp.

EDIT: Nu har jag kollat; Den är trycksatt från nätet.
 

Forumstatistik

Trådar
15,377
Inlägg
160,728
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp