The Lounge, Falkenberg

lupoo

Well-known member
Hög tid att berätta om det senaste besöket på The Lounge, en kraschad dator och div. semesterturer har kommit emellan.

Vi tittade in på förmiddagen och spottade DC bakom baren, han fattade ganska fort att det var ”riktigtkaffe-människor” på G (jo jag hade föranmält ett ev. besök). Efter presentation av min familj och hans ”boss” så var mannen igång och pratade kaffe. Bara att träffa en så entusiastisk man som pratar kaffe med sådan passion är värt ett besök.
Vi skulle ju bara komma in för en förmiddagskopp och efter att ha lyssnat på DC och hans rekommendationer att prova presskaffet från Estate (tappade bönnamnet) så satte vi oss ner vid ett av de lediga borden.

Pang! På bordet står 2 små presskannor, Bodum snyggaste med kromkorg runt glaset, (med snyggt skriven instruktion om ”hur man gör”). Min med lite mindre vatten i. Efter 4 minuter var det dags att pressa och smaka. Hmm blommig och god.

Pang!! Nu står det 2 cappuccinos på bordet, med snygg art och allt. Gjorda på Daterra & Minita. Frugans ögon börjar att rulla när hon smakar. ”Detta är det bästa kaffe jag har druckit”. Efter att ha smakat så är jag böjd att hålla med. En härlig cappu där mjölken och kaffet skapar en enhet som jag inte förut har känt. Har själv provat på Daterra & Minita hemma men har inte fått till den. Har man bara en 250 grams påse så har man ju inte så många försök.

Pang!!! Nu står DC själv vid bordet med en stor lattekopp med en dubbel Mauro De Luxe i en handen och en mjölkkanna i den andra. Han häller en nästan klanderfri finbladig rosetta framför våra ögon, trots den "skadade handen" (finns att beskåda i denna tråd). Den smakade också mumma. Men att få den efter Daterra & Minita cappun är ju inte riktig rättvist.
875214899_397397381b.jpg


Så vi går vidare, lätt koffeinstinna och mycket glada över att fått oss en riktigt fin kaffeupplevelse.

Vi återkommer för en eftermiddagsfika senare samma dag och då är det svårt att få ett bord på The Lounge, det får bli en enkel på DC tävlingsblend, görs någon lång av tjejen som spakar min kopp men den smaker bra.
DC dyker sedan upp och jag kan få lite tips inför mina böninköp. Lämnar The Lounge med en kasse bönor (återkommer till dess innehåll senare) och ett brett leende på mina läppar och min kaffetörst tillfälligt stillad.
Tack DC och The Lounge
 

Zalve

Well-known member
Med en nyinköpt Harry Potter (sista delen) och ett gäng Latte så är det inte svårt att fördriva tiden i en skön skinnsoffa...
 

doppio

Well-known member
1065796964_7d8bb7997e_o.jpg


Stoppa pressarna på Hallands Nyheter, plocka fram finporslinet.
För till helgen så kommer jag på besök!
 
M

Medlem14302

Guest
Lördag eller Söndag Doppio? Kom precis från Karlstad och hoppas att jag inte missat dig...
 

doppio

Well-known member
1231860361_948f8735ba_o.jpg


Blev närmast chockad då jag möts av värsta kön när jag kommer in på The Lounge.
Det hade jag inte väntat mig. Det är långt ifrån hur det såg ut då jag bodde i stan, för en sådär tio år sen.
Jag minns det som det gamla Konsum-huset där det mesta var nerlagt. Riktigt kul att se att man lyckats få liv och rörelse här.

Vid en första anblick så skulle man kunna tro att man kommit till ett vanligt café, inredningen skulle mycket väl kunnat varit hämtad från vilken kaffebars-kedja som helst. Skandinavisk design med en touch av minimalism.

Mer café-känsla än lounge-känsla med andra ord.

Några små kul detaljer finns det allt; som den mönstrade tapeten, designen på den vanliga kaffekoppen, och den lilla lcd-skärmen vid kassan som ser ut att vara hämtad direkt från Pimp My Ride.

Det är när man kommer fram till disken och ser inte mindre än fyra stycken kvarnar uppradade jämte den vita La Marzoccon som man inser att det är inget vanligt café man har hamnat på

En Latte scuro fick det bli, inte världens bästa skumning och inte mycket till latte art, men så gjordes den nog inte av någon med pallplats i Barista Cup heller. Men den smakade bra.

Nu bor jag inte i Falkenberg längre, men hade jag gjort det så hade jag tagit min laptop och flyttat kontoret till soffan på The Lounge.
 

Zalve

Well-known member
Jag förstår dig helt och hållet.
Var där en helgdag på förmiddagen/lunch,, och då var det RÄTT mycket att göra.

Försöker åka dit minst en gång i veckan, för att bara sitta och dricka en kopp och varva ner lite.

Från en mobilkamera med dåligt ljus,
undrar om hjärtat var till mig :D

heart.jpg
 

Jojjo

Active member
The lounge och DC

Hej, vi var på The Lounge i somras och njöt av en espresso resp pressokaffe. Hade då önskat oss en espressobryggare i bröllopspresent. Jag har länge misstänkt att DC på forumet är den härliga man som kom fram till oss fastän det var din lediga dag och startade vår eviga inspiration och passion för kaffe och espressobryggare.

Jag vet inte om din medarbetare berättade det för dig men han skojade till det: Du hade stått och pratat om kaffe med oss i kanske en kvart och till slut valde vi ut en estate till vår pressobryggare. Du gick till kassan och satte igång kvarnen. Sen sa du att det var din lediga dag så vi skulle betala hos din kollega. När du hade gått iväg frågade mannen bakom kassan: - Vem var det du pratade med nyss? Och jag stammade fram typ nåt om att du köpte in kaffe till the Lounge och att du hette Daniel. Då sa han: -För han jobbar inte här. Jag gick tillbaka till min man och sa vad som hade hänt, vi kände oss tomma och "solochvårade". Så vände jag mig om mot kassan i oro och då sa din medarbetare: -Jag bara skämtade, klart han jobbar här. Å vi pustade ut.
Sofistikerat skämt på ett trevligt café...Vi kommer snart tillbaka.
 
M

Medlem14302

Guest
Vilken underbar Lördagsläsning!

Det är klart jag minns er!

Min kolega som även är min bror berättade om det hela och varje gång jag tänker på det kan jag inte låta bli att le! Det glädjer mig oehört mycket att ni skrev här för tro mig, det är inte så ofta man får höra att man gör intryck eller smittar av sin passion till andra. Mycket mer sällan än vad ni tror...

Stort tck för att ni gjort min helg bättre än vad den skulle blivit. Tack!!!!!
 

Zalve

Well-known member
Varför sätter man inte ut på sin hemsida att lokalen är abonnerad för annan verksamhet ?

Nu är detta bara ett antagande, fast det såg precis likadant ut förra gången jag fick vända i dörren och åka tillbaka de 4 milen och bli utan kaffe.

Förstår att man affärsmässigt vill kunna göra såna här saker,,, men besvikelsen förra gången gjorde att jag skippade min Onsdagsfika några veckor.

Hoppas jag hade fel denna gången och missuppfattade situationen,,,
 

Bjarne

Well-known member
Varför sätter man inte ut på sin hemsida att lokalen är abonnerad för annan verksamhet ?

Detta är IT i ett nötskal tycker jag :angry: (eftersom jag jobbar med webb och teknik inom IT). IT är inte bara teknik och datorer.

IT (Informations Teknik) är att informera, ibland meddelst tekniska hjälpmedel, sina kunder/medlemmar/anställda om saker som sker/inte sker.

Många glömmer att de har hemsida, stjälper ansvaret på någon "webmaster" el. liknande, sällan har en ansvarig/chef rikigt koll på vad sitt företag säger utåt. :huh:

Så, självklart ska man informera via hemsidan (om man har en sådan) annars kan man lägga ner den biten och köpa mer kravmärkt :coffee: eller nå't för pengarna man sparar in :)
 

Zalve

Well-known member
Tur man ringde i förväg denna gång. Stängde tidigare idag.
Får tydligen ta för vana och ringa i förväg.
 
M

Medlem14302

Guest
Förtjusande Zalve!! Det bokas och bokas i våra lokaler hela tiden och nu har vi kortat öppettiderna till 19.00 på vardagar. En öm kram till dig när du kommer!
 

Zalve

Well-known member
Oh,, Till 19:00,, då hinns det inte med några långa besök inte.
Trist.

Ps. Kom ihåg att ändra öppettiderna på hemsidan!
 
M

Medlem14302

Guest
Skall ändras imorgon!

Du såg att jag ville kramas men vågade inte för att inte bli halshuggen av det kvinnliga sällskapet?
 

Forumstatistik

Trådar
15,523
Inlägg
161,502
Medlemmar
19,948
Senaste medlemmen
Norrtull
Topp