Jag har inga problem, åtminstone vad jag kan se. Det enda är att ångtrycket går upp till 1,75 bar (det röda området är på 1,5-2,0 bar) men håller sig sedan stabil där. Pratade med personen jag köpte den av och det var tydligen på samma sätt hos honom utan några problem.Vad har du för problem med maskinen? kanske kan forumet hjälpa dig att fixa detta själv.![]()
Tack! Jag har 127 C på ångtemperatur och det ger 1,75 bar tryck. Antar att det är lite för högt? Vad kan det i så fall bero på, tro? Vad jag menar är att jag kan ju förstås sänka temperaturen för att få ner trycket men då kommer det att påverka mjölkskumningen negativt?Ångtrycket är lätt att ändra:
Tänk på att det är Fahrenheit i videon. 1.5 bar motsvarar ungefär 127C/260F.
Det kan ju vara så enkelt att mätaren visar fel. Men även vattennivån i tanken borde avgöra vilket tryck man får vid en viss temperatur.Tack! Jag har 127 C på ångtemperatur och det ger 1,75 bar tryck. Antar att det är lite för högt? Vad kan det i så fall bero på, tro? Vad jag menar är att jag kan ju förstås sänka temperaturen för att få ner trycket men då kommer det att påverka mjölkskumningen negativt?
Skalan är ju linjär så du borde bara kunna räkna av "nollfelet"Tack för era svar. Det är faktiskt så att barometern inte riktigt går till noll, så det kan vara förklaringen![]()
Precis! Det är näste på o,25 bar vid nollan vilket är ungefär samma som för övertyrcketSkalan är ju linjär så du borde bara kunna räkna av "nollfelet"
nej jag böjde metall tungan för noll vilan och tryckte tillbaka visaren så den hamnade på noll och böjde tillbaka tungan. Det är ju ett par år sedan och jag köpte en ny mätare som nu sitter i maskinen som nu är såld.Ok jag tror jag fixade min, lossade metallringen på framsidan med glaset genom att böja upp 4 metallflikar och lossade en skruv på baksidan. Efter det tog jag en peang eller en fin spetstång och höll i axeln och tryckte tillbaka visaren med fingret.
skickar bilder i morgon
Tack för råd! Jag har aldrig gjort en kalklösning, och vet inte var manometerhålet är, men det är ju ett bra förslag.Wolek, om du får möjlighet så kanske du kan prova med lämplig kalklösare ner i manometer hålet, kolla om det är kalk avlagringar först.
Avkalkning: 1 del 24% ättika 6 delar vatten.Tack för råd! Jag har aldrig gjort en kalklösning, och vet inte var manometerhålet är, men det är ju ett bra förslag.
Stort tack; ska kolla på det.Avkalkning: 1 del 24% ättika 6 delar vatten.
Försök att få ner vätskan i det lilla hålet på baksidan av manometern efter att du kopplat bort den se bild.
Misstänker att kalk kan ha kommit in i mätaren och är i vägen för att den skall kunna komma tillbaka till nollan så med några försök med avkalkning så löser ev. kalken upp sig och återställer mätaren.
OBS du behöver inte plocka bort glaset och skyddskåpan som på bilden för att försöka med avkalkningen.
Visa bilaga 10489