Ja, fick samma Och ett väl tillknycklat paket av DHL, men innehållet var okej iaf!
Kaffebox kommer i pappersrör, de är tämligen tätslutande, så pass att när du trycker ihop dem som får du en liten luftkudde som sakta pressas ut. Sedan en klisterlapp som håller ihop delarna. Till höger är första halvan av kaffebox. Andra halvan ankom i torsdags. Då de skickar den i två delar så andra halvan är rostad senare.Första påsen öppnad i kafferävens, bönan levererade men tråkig förpackning med icke återförslutningsbara påsar som dessutom har ursprungsland plus bönsort skrivet på sig. I kaffeadventskalendern stod bara ett nummer på påsen, resten i det lilla häftet, vilket gjorde det lättare att blindtesta och dricka med mindre förutfattad mening.
Hur är kaffebox paketerad?
De har en QR kod på botten som länkar till mer info om roasteriet och kaffet också, annars bara en fin juldesign med en siffra, och kaffebox loggan på toppen.Verkar som om rören i kaffebox bara har siffror på dem, stämmer det?
Varje kaffe annonseras bara på dagen på deras facebook och följande sida.Verkar som om rören i kaffebox bara har siffror på dem, stämmer det?
Har du bönor eller färdig-rostat? Vissa bönor och processing kan ju se mörkare ut än vad det egentligen är och tvärtom.Vad tycker ni som provat cockatoos kalender än så länge? Tycker än så länge att Mexiko är favoriten! Tycker dock att rostningsgraden känns lite skum ibland, 5/8 som ser mörkare ut än 6/8. Någon annan som reagerat på det?
Snyggt av Abbe att hantera det så proffsigt! Jag kör hela bönor så kanske är som du säger! Jag gillar generellt sätt lite mer ljusrostat. Bra smaker och enkelt paketerat, hade dock önskat lite mer info med leveransen kring varje böna/område. Självklart kan jag läsa på deras hemsida, men det hade varit snyggt med lite mer bakgrund.Har du bönor eller färdig-rostat? Vissa bönor och processing kan ju se mörkare ut än vad det egentligen är och tvärtom.
Jag öppnade min första Cockatoo idag... har ju drop box och kaffebox också. Hade ju en förväxling så de hade råkat skicka en kalender med färdigmalet kaffe och inte bönor. Men igår fick jag personlig leverans av en ny kalender från Abbe som kom förbi med en ny-förpackad kalender med bönor. Och fick behålla den felaktiga. Så misstag kan alla göra, hur man fixar det är det som betyder något. Så supernöjd med servicen från dem.
Men ville se deras rostning, så öppnade en påse med färdigmalet kaffe idag för att kolla. Resten av den färdigmalda kalendern blir julklapp till en vän som inte har egen kvarn. Men jag valde därmed en på 6/8, och tyckte för att vara så utvecklad rostning så har de gjort ett toppen jobb att det inte smakar rostat men bara är väl utvecklat. Speciellt i switch'en som tenderar att extrahera ordentligt, så hade de inga överrostade eller brända toner alls, utan det var smakrikt. Tog påse 15 - Brasil Collonia Soave som test.
Sagt och gjort, de har 36% rabatt på överblivna kalendrar. Kommer frysa in den när den kommer fram så ~6 veckor gammal känns OK.Blev ganska sugen på att beställa från 19grams när jag såg att de kör med 24 olika länder. Väldigt ambitiöst
...men jag har en del ny utrustning som jag vill lära känna så det känns överväldigande att dessutom byta bönor varje dag. Kanske kniper en om det blir någon över efter jul.
Jag tyckte Lykkes var väldigt bra. Föredrog att ha till varje advent snarare än varje dag, blev att man körde en ny på lördagsmorgonen och sen räckte den hela helgenFunderade länge på en kaffekalender men blev inte av i år, vad är folks tankar nu när december är över? Några kompisar har verkligen hoppat på tåget med kalendrar och körde te, penstore och några till så ångrar mig lite.