Är detta något att ha? Conti Essika

carpelux

Member
Hej, Christer heter jag och är ny här. Dessutom är jag alldeles grön på konsten att brygga espresso.

Jag har en längre tid funderat på att köpa mig en riktig espressobryggare och sprang häromdagen på ett begagnat paket innehållande en proffsmaskin för mindre cafeer samt en Mazzer mini electronic kvarn. Espressomaskinen heter Conti Essica Compact SK2 och är en tvågruppers halvmetersbest på 42 kg.

machineacafeAnim.gif


Jag har googlat runt och har förstått att kvarnen är riktigt bra, men hittar inte någon egentlig information om Essikan. Frågan är om den går att använda för hembruk, den är ju stor och tung och jag har egentligen ingen lust att ha den igång ständigt pga elkostnaden. Det kanske blir alldeles för långa uppstartstider om man använder den intermittent.

Om den kräver reparation tror jag mig kunna fixa det mesta själv så det är jag inte så rädd för. Priset var inte så blodigt och eftersom jag ännu inte har fått den levererad surfar jag runt och försöker bilda mig en uppfattning om jag har gjort bort mig eller gjort ett klipp :unsure:

Är det någon som känner till maskinen eller har synpunkter tar jag gärna emot dem. Här kommer lite fakta om den:

The Essika Sk2 is a fully functional 2 group machine specially designed for the small and medium catering business. It combines quality, reliability and robustness and its technology guarantees the best result in the cup.

The Essika features:

- Adjustable electronic volume control;

- Easy to use, backlit buttons;
Pre-infusion of the 1 and 2 cup espresso cycles;

- 5 litre boiler

- Thermosyphon auto regulated group;

- Attractive design combining colour, aluminium and stainless steel;

- Rotating, self regulating built in pump;

- Designed and manufactured in France according to EC standards;

- Includes a control outlet and manometer and automatic overheating protection;

- Available as a tanked unit as well as direct connection.

Technical features:

- Height: 350mm

- Width: 450mm

- Length:500 mm

- Boiler capacity 5 litre (copper boiler according to 97-23 EC standards)

- Wattage: 2500

- Operating weight: 43 kg

- Groups: 2
 

carpelux

Member
Ja, då är den hemma och i drift. Efter ett missöde med elektroniken som löstes med ett reläbyte funkar den alldeles ypperligt och ger (enligt min något oerfarna mening) en mycket god espresso och med likartat resultat gång på gång.

Det enda problemet nu är att hitta en bra plats att ha den på. Den är lite för stor för att ha i köket.
 

Fahlen

Active member
Såg väldigt fint ut det där, men det skulle vara kul om du ladda upp en bild i den tråden ( Bilder på våra kaffehörn)
sjukt coolt settup speciellt för en espresso nybörjare
 

Forumstatistik

Trådar
15,377
Inlägg
160,728
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp