Har bara hittat Casabarista och Bellabarista som säljer dessa maskiner.
Det lutar åt att jag beställer en Expobar Leva, men innan vill jag kolla om någon vet fler handlare som har detta märke?
Jag har redan beställt, och det blev Bellabarista. Det blev nästan exakt 11700 kr inkl frakt för en Leva Dual Boiler. Mycket bra intryck av dem så här långt, och de har ju gott rykte också här på forumet. Kaffecompagniet är ju helt suveräna annars, och inte minst hur trevligt som helst att besöka och ett i övrigt vettigt sortiment, men i det här fallet kunde jag helt enkelt inte motivera 3000 kr ytterligare.
För att kolla skillnaden i pris så är det viktigt att även se vilken version du jämför med. Den på Kaffecompagniet är den version som är förberedd på att även kunna kopplas till en fast vattenanslutning - Bellabarista har både med o utan o det skiljer 90 pund mellan dom. Dvs om det nu är den enklare du beställde (vilket jag gjorde) så skiljer det ca 2000 - vilket dock är en del pengar det med![]()
Visst, så är det förstås. Men för mig är fast anslutning inte intressant. Jag vet att jag aldrig kommer att ha någon användning för det, och därmed är det inte värt något för mig. Det är den enklare versionen som är intressant för mig, och den kan man, mig veterligen, inte köpa billigare i Sverige än Kaffecompagniets pris.