Val av Espresso maskin

Vilken skulle ni valt

  • Philips Saeco Intelia HD8751

    Röster: 0 0.0%

  • Totala väljare
    8

jon lord

New member
Hej,
Jag har vart sugen på att köpa någon slags espressomaskin under en längre tid och nu har jag bestämt mig för att införskaffa mig en sådan. Att välja dock rätt model är svårt och behöver lite feedback & tips.
Det jag är ute efter är en god kopp svart-kaffe på morgonen som görs automatiskt med en knapptryckning så jag kan bara trycka igång den och göra andra morgonsysslor under tiden och sen ha en storkopp med kaffe. Sen efter jobbet när man har mer tid skulle det vara bra med egenskaper såsom mjölkskummare så man kan även skapa lite annorlunda drinkar. Jag har även en vanlig kaffebryggare men eftersom jag oftast dricker kaffe själv så är det onödigt meckigt för att göra en kopp kaffe på morgonen. Så valet är mellan en kapselmaskin eller en bean-to-cup, men jag är inte speciellt sugen på en kapselmaskin... vill ha nymald kaffe!

Egenskaper jag är ute efter:
-Bean to cup.
-Möjlighet att göra "en stor mugg med svart kaffe" och inte bara espresso
-Möjlighet att även köra med färdigmald kaffe.
-Enkel i drift (enkel/snabb rengörning, vettigt placerad vattentank etc.)
-Kostar max 3500kr
-Ska inte kännas "plastig"



Maskiner jag just nu kollat på (ni får gärna komma med fler förslag!):
Philips Saeco Intelia HD8751
DeLonghi Magnifica ESAM 4200
Jämförelse: http://www.prisjakt.nu/produkt.php?j=965014,1641248

Jag har ännu ej vart ute i butik och kollat på maskiner så har ingen intryck av dessa två maskiner än, ska gå och kolla på Delonghin idag, Philipsen finns ej ute i butik tror jag så kan ej peta och känna på den tyvärr. Båda av dessa modellerna har möjlighet att köra med färdigmald kaffe vilket jag ser som ett stort plus (även fast det är bara för en kopp), fast frågan är hur bra blir det med färdigmald kaffe i en espressomaskin? Jag kommer ju såklart köra med bönor 90% av tiden.

Philipsen verkar funktionsmässigt bra men jag tycker (baserat på youtube videos) att maskinen känns plastig, speciellt knapparna, ser ut som hela maskinen ramlar isär när man trycker på dessa.
Gillar att den visar feedback vad den håller på med med ikoner samt med en "laddnings-bar".
Placeringen av mjölkskummaren verkar dum? Den sitter så högt up, för det verkar ta en bra tid att värma upp tanken för just skumningen och sedan börjar den automatiskt skumma så man måste manuellt hålla uppe glaset man vill skumma i annars blir det blött i köket

Delonghin verkar allmänt mer "proffsig"? Är ju ca 900kr nedsatt i pris just nu pga mellandagsrea, så denna kanske är den bättre maskinen? Fast dyrare behöver ju inte alltid betyda bättre.
Med denna kan man smidigt iaf ändra storleken på koppen samt mjölkskummaren är mer justerbar samt bättre placerad och även styrkan på skumningen kan justeras snabbt med alla rattar som finns på framsidan.
Det jag ej gillar är att alla "felkoder" och "feedback" ges av massa blinkande lampor hit och dit som man måste hålla reda på.
Även koppvärmaren verkar trevlig fast enligt kommentarer på nätet verkar denna funka lite halvdant.

Hjälp...som ni kanske märker är jag lite lost när det gäller hela "kaffe" så alla slags tips & ideer är välkomna :) Just nu så lutar det mer åt Delonghin.
 
Jag sitter i samma sits som du. Övervägde först en kapselmaskin, men efter att jag räknat ut kilopriset på det kaffet tänkte jag om. Jag har mest funderat på en helautomatisk för om man ska köpa en halvautomatisk + kaffekvarn så blir det väl ungefär samma. Har även tittat på de här:
Philips Saeco Xsmall
Philips Saeco Odea Go
Har du varit och kollat på nån av dem? Hittat nåt bra test på Delonghin, för den känns nog som det bästa valet. Det känns som det är mycket som kan gå fel i en sån här, så det är ju bra att kolla om de har en tendens att gå sönder. Här på amazon så har ju delonghin fått bra betyg av användarna.
 

jon lord

New member
Hej,
Det blev en Philips Saeco Intelia HD8751 då jag fick ett bra pris på den :). Hittills är jag jättenöjd med den!
Kollade på en del olika modeller ute i diverse butiker, kollade inte så mycket på Saeco Xsmall modellerna men gillade inte "vredet" på dessa, kändes plastigt, fast efter man klämt på modeller från prisklass 0-10000 så är det något man måste tyvärr acceptera.

Philipsen jag köpte är inte så plastig som jag trodde, knapparna känns bättre än jag hade förväntat mig samt att det är matt finish på den och inte glansig som det verkar se ut på vissa bilder vilket förhöjer kvalitetskänslan utseendemässigt. Smidigt programmerbara knappar för liten/stor "kaffe" och enkel och snabb display. Delonghin hade lampor istället som verkade blinka i olika kombinationer beroende på vad det är som den gör/vad det är som är fel etc. Gillade inte heller att man behöver plocka ut "halva" maskinen för att tömma sumplådan delonghin, väldigt smidigt på philipsen med allting där framme. Även bönbehållaren är "stor" så det är enkelt att hälla i den, delonghins var lång och smal vilket kanske är knepigare.
Enda negativa jag har stött på med philipsen att spillbrickan för vattnet kunde var lite större, men det kan jag leva med!

Ja som du ser, det är bara personliga preferenser/småsaker som gjorde att jag valde philipsen, skulle kunna rabbla upp endel till men gå ut i butik är mitt tips!

En bra video som visar i princip allt med philipsen som jag hittade: http://www.youtube.com/watch?v=YljpI-oo-Fs



Next step: Hitta den perfekta kaffebönan(?) :ph34r:
 
Det blev en likadan för mig också, komplett sänkte priset till 2300kr så jag slog till! Hoppas den kommer innan helgen nu och tack för tipsen.
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,724
Medlemmar
19,850
Senaste medlemmen
tonychipa
Topp