Trasig innova?

PojkenMedTur

Active member
Druckit kaffe några år nu utan att skaffa en bra espresso-maskin eftersom jag dragigt mig pga insikten att det skulle gå på iaf 10000kr innan man blir nöjd och sen uppgraderar man säkert ännu än gång för att man inser att ens cappucino inte är tillräckligt bra för att vinna SM :p

Häromdagen fick jag iaf ärva min första maskin, en innova dream (+ innova kvarn) från rika släktingar som aldrig lärt sig använda den :)

Den har stått nästan orörd ganska länge så det första jag gjorde var att rengöra de ordentligt, fylla den med vatten och funktionstesta. Det kommer inge vatten genom kaffedelen =(

Någon som har nån aning om vad jag borde kunna göra åt saken?

http://www.youtube.com/watch?v=mOroHVCkkOg
 

Englund

Well-known member
Med stor säkerhet stopp pga gammalt kaffe, kalk el dyl. Har du monterat bort spridariltret? Det sitter med en vanlig skruv. Därefter borde du även kunna pilla bort spridarfilterhållaren och packningen. Ovanför spridarfilterhållaren har du två insex-skruvar som du kan ta bort och där ovanför bör du hitta en härlig svart smet som kan orsaka stopp. Det sitter även en fjäderbelastad kula där, som du kan ta bort och rengöra.

När du ändå har packningen ute, känn att den är gummi-aktig och inte känns som torr plast, för då är det dags att byta sedan länge...
 

normende

Well-known member
Inget vatten ur bryggruppen

När jag tittar på videon så tycker jag att det låter som pumpen går torr.
Prova att köra pumpen och när du gör det så vrid på ångvredet öppna fullt på ångvredet, stäng sedan ångvredet och se ifall det börjar komma lite vatten ur bryggruppen . Upprepa några gånger.. Jag har haft detta problem vid köp av ny maskin. Jag skall tillägga att jag inte ägt någon innova dream maskin.
Hoppas att detta kan vara någon hjälp.
Mvh
Lars
 

DS

Well-known member
Jag tror som Lars att du bara behöver köra igenom lite vatten, gärna med öppet ångvred, som han beskriver. Jag har haft det problemet med ett par Innova-maskiner. Det kan ta ganska lång tid att få igenom vatten första gången, såha lite tålamod!
 

henrico

Well-known member
Nej, det ser bara ut som det kommer ånga säger jag.

Min betedde sig så där när den stått mer än en vecka. Öppna ångvredet fullt och sedan på med pumpen för att dra igenom rejält med vatten och sedan gick det att köra även genom grupphuvudet.

.....dock skulle jag definitivt montera ned spridarfilter och sånt om den har stått så länge som den verkar har gjort. Det är ju väldigt enkelt gjort på Dreamen.

Välkommen till forumet förresten och grattis till en bra gåva, jag var väldigt nöjd med Dreamen!
 

PojkenMedTur

Active member
tack för hjälpen, första vattendropparna kom igenom på den tredje dagen efter ganska många försök att få den att börja leva. Ägnat dagen åt att köra avkalkning och mala ris, lyckades göra första hyfsat vettiga espresson ganska nyss. Började med alldelses för mkt kaffe/för finmalt/för hårt tampat för tog nog 6 försök innan jag fick igenom första droppen kaffe =/

Kör inte den finaste malningsgraden men känns spontant som kaffet blir ytterst finmalet o homogent ändå, har samma kvarn som denna kille

http://www.youtube.com/watch?v=u0cnnx34Izs

använder hälften så mycket kaffe, tampar mkt mjukare och får ut en fjärdedel så mkt kaffe på samma tid. Nåt knas?

Skumma mjölk är jag också långt ifrån bra på, vill verkligen jättegärna kunna göra latte men om jag ska göra latte vill jag att jag iaf ska ha möjlighet att få till samma textur som de riktigt riktigt jätteduktiga baristorna. Är det omöjligt med mitt ångrör eller går det att träna upp den skillen?
 

PojkenMedTur

Active member
mätte upp med våg nu att jag hade 7g kaffe i enkel-shot-bägaren, varm o fin maskin och verkligen inte så hårt tampat. Efter 25sek från första droppen hade det droppat ut 0.8cl inte särskilt gott kaffe. =/
 

henrico

Well-known member
Hur rinner det utan filter i? Låter ju spontant som att maskinen inte ger riktigt rätt tryck. Om du har en Innova så kanske du har manometer på den? Vad säger den under tiden att du brygger?

Har du kört en rejäl avkalkning av maskinen och skruvat ned grupphuvudet för en rejäl rengöring?
 

PojkenMedTur

Active member
Det första jag gjorde när jag fick hem den var att plocka bort grupphuvudet och har rengjort så mycket jag tycker det är möjligt, gjort jätteduktig avkalning också tycker jag med nåt som hette gaggia baby cleaner.
Spelade in en liten film till nu där jag försökte få med så mkt som möjligt inklusive ett passande soundtrack =)

Kaffet i filmen är en aningen mer misslyckad espresso än snittet dessutom så ni verkligen förstår min misär =)

http://www.youtube.com/watch?v=9xbiZ8K1eLU
 

henrico

Well-known member
Vattnet ser ut att rinna ok utan filter... Testa att mala mycket grövre är väl en bra början. Ser ut som du helt kväver maskinen genom för fin malning.

....ett bra nybörjartips är att försöka se till att man bara ändrar _EN_ parameter i taget. Se till att du ändrar kaffemängd ELLER malgrad ELLER tampning...

...men börja med att mala grövre så att det bara tar 20-30 sekunder att få igenom 4-6 cl nånting.
 

PojkenMedTur

Active member
Öppnade huven o insåg hur många varv man behövde skruva för att få en märkbart grövre malning, gick jättemycket bättre nu. Ang mjölk, är de omöjligt att få till riktigt bra krämig fin mjölk med maskinerna i denna prisklass även om man är duktig?
 

henrico

Well-known member
Sedär, rätt håll....

Det går utmärkt att få bra mjölk med Dreamen, öva öva öva.. Den är inte speciellt lätt att få bra resultat med däremot tycker jag - jag har dock större problem med min Giotto som jag inte alls är inkörd på ännu. :)
 

lupoo

Well-known member
. Ang mjölk, är de omöjligt att få till riktigt bra krämig fin mjölk med maskinerna i denna prisklass även om man är duktig?

Ett tips är att använda en kanna/kärl som är lite "vidare" att skumma i. Är lättare att få mjölken att cirkulera då det inte finns lika mykcet "flås" i en mindre maskin.
För att sedan hälla "mjölk-konst" kan man använde en kanna med bra pip för just det ändamålet.
Och sedan träna, träna träna....
 

PojkenMedTur

Active member
Ett tips är att använda en kanna/kärl som är lite "vidare" att skumma i. Är lättare att få mjölken att cirkulera då det inte finns lika mykcet "flås" i en mindre maskin.
För att sedan hälla "mjölk-konst" kan man använde en kanna med bra pip för just det ändamålet.
Och sedan träna, träna träna....

Alltså köpa en mjölk-kanna en storlek större eller tänkte du på någon annan typ av kanna?
 

lupoo

Well-known member
Typ av denna modell
31035-pic-fd6992.jpg

Denna finns att köpa hos cafeett.se 0,6l för 129:-.
Använder själv något liknade när jag skummar med FF X1.
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,724
Medlemmar
19,850
Senaste medlemmen
tonychipa
Topp