Stämmer era manualer med era Jura-maskiner?

goldfish

Active member
När jag stänger av min Jura F90 startas inte något automatiskt rengöringsprogram. Iofs har jag kört igenom maskinen manuellt. När jag läser igenom PDF-manualen står det:

..."Att stänga av kaffemaskinen
För att er IMPRESSA skall fungera perfekt ber vi er ställa
den i standby-läge med symbolen (PÅ/AV-knappen)
först. Stäng sedan av maskinen med huvudströmbrytaren
(21).
 Använd knappen för att sätta igång kaffemaskinen.
 PLEASE SELECT (VAR GOD VÄLJ)
 Använd knappen för att stänga AV kaffemaskinen.
 GOOD BYE (ADJÖ)
 Den automatiska sköljningsprocessen startas."...


När jag stänger av i Stand bye står det inte heller Good bye. Dock lyser ledlamporna en stund efter avstängning.

Samma sak med att det i manualen står Aroma Intensiv, men i min Jura står det Jura Strong.
 

Tallinn

Well-known member
Är det inte F90 som går att ansluta till internet och accessa den vägen så att man kan kolla status, firmware etc?
 

goldfish

Active member
Stämmer bra det. F90 går att ansluta till Internet. Det finns något som kallas för "Internet Connectivity". Jag har dock inte någon sådan kabel.

Tror du det går att uppgradera firmware på maskinen? Hahaha rena datorn i så fall :)
 

Tallinn

Well-known member
Ok, de var inte så smarta att de använde en vanlig tp-kabel då... I princip så är det ju en liten dator, den har ju ett operativ, den kan ta inställningar och memorera dem så den har ju tveklöst ett firmware.

Det står inget om detta i din manual? Gissar att det inte vimlar av kablar att låna i Handen? Nån handlare som kan vara behjälplig?
 

Robban

Member
Har inte F90 men väl F70. Om jag ångar mjölk precis innan jag stänger av den så går inte sköljprogrammet igång vid avstängning. Maskinen är helt enkelt för varm. Låt den stå och svalna ett tag innan du stänger av den, eller kör sköljprogrammet manuellt innan du skummar om du tänkt stänga av maskinen direkt efter.
 

goldfish

Active member
Upptäckte att om maskinen står på och automatiskt stängs av efter ett par timmar så står det Good Bye + att rengöringen kördes. Så allt verkar OK!

Robban, dricker du huvudsakligen espresso eller även ex. latte? Om du gör latte, får du i så fall till bra tryck i smaken? tycker att jag får till lite svag smak.
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,727
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp