Smakar kaffet godare och godare ju bättre kvarn man har?

sannispannisen

Well-known member
Jag inhandlade en kvarn begagnat i kväll. (om än något för stor ha ha)

Modell: CQ 100
Effekt: 300 watt, 230 v
Malhastighet:
Malskivor: 64 mm
Bönhållare: 2 kg
Dosjustering: 6 - 15 g
(expobar 100 heter den)

Testade nyss med väldigt gamla bönor som legat som reserv i skafferiet i över 1 år (!) pga att de smakade skit.

Jag har testat de flesta kaffesorterna och alltid fått åka land och rike, för de billigare varianterna har inte smakat bra alls, de smakade okej i min jura men med den gick det aldrig att få nåt vidare starkt kaffe så jag köpte en ny halvautomatisk gaggia evolution.

Till den använde jag en billig "knivbladskvarn"

Hur som helst när jag testade dessa gamla bönor smakade de jättegott!:eek:hmy: blev verkligen förvånad. Tjock crema blev det också som jag bara får med de allra finaste bönorna annars.



Gör malskivorna nån vidare skillnad på kvalitén? t.ex 64 mm mot ex 58 eller mindre? (om bägge är flata)
Vad skiljer dem åt?

Då den är så pass stor används denna kanske på cafeer snarare än hemmabruk? är det därför man aldrig hör nåt om denna? finns inte nånting på nätet typ så jag undrade väl egentligen om den är nåt att ha jämfört med t.e x rocky etc
 

godis_knugen

Well-known member
tror du har fått tag i en super bra kvarn.
ser ut att vara i klass med mazzer super jolly. iaf i watt och storlek på malskivor.
(super jollyn har 64mm och en motor på 350W)
 

PF013

Well-known member
Om man bara kommer över att de är stora så är en begagnad cafékvarn i stort sett alltid ett bättre köp än till exempel en Rocky. De är (normalt) byggda som stridsvagnar, och det enda som slits nämnvärt är malskivorna. Och så kan de se rätt risiga ut externt, men vad gör det när de presterar gudomligt!

Min Compak K6 i "bruksskick", under rengöring:
picture.php


Välkommen i jag-har-alldeles-för-stor-kvarn-och-älskar-det-klubben!
 

theseal

Kaffeterroristen
PF013

+1 här för klubben!


En stabil kvarn med god kontroll på malningen är ofta både stor och skrymmande, stora malskivor roterar långsammare och hettar i teorin upp kaffet mindre.
Min erf är att större kvarn = godare kaffe.

Macinatura är ju en av de fyra (fem med underhåll) M:en som krävs för en bra espresso

Grattis till stort och bra kap!
 

mts

Well-known member
+1 här också, skulle aldrig få för mig att köpa nån liten skitkvarn som mazzer mini-e eller liknande :)
nä, skämt åsido så är det nog snarare så att med beg cafékvarn får du mest för pengarna... om du bara har plats så är de kanon. Min fru skulle nog föredra om jag införskaffade en mindre kvarn, men då blir det genast mycket dyrare om man vill ha samma byggkvalitet.
 

sannispannisen

Well-known member
vad kul, trodde jag skulle bli utskrattad totalt, vem köper en sån för hemmabruk?

"vi-behöver-ett-större-kök" känns mest aktuellt just nu;-) och det passar utmärkt för fyra personer i en trea.
 

Ignatius Riley

Well-known member
vad kul, trodde jag skulle bli utskrattad totalt, vem köper en sån för hemmabruk?

"vi-behöver-ett-större-kök" känns mest aktuellt just nu;-) och det passar utmärkt för fyra personer i en trea.

Välkommen till kvarnjunkie-träsket!

Jag behöver inte ett större kök, ett café vore kanske mer passande.

Ett halvdussin elektriska samt ett gäng handjagare... och då har jag ändå sålt av en del.

:blush:
 

Gholam

Well-known member
Ju större kvarn, desstu bättre säger jag! Själv har jag svårt att förstå att vissa måste vänta längre än 10s på sin dubbel.
Nackdelen är kanske att det blir svårt att bestämma mängden om man har en dosator men ingen timer. Därför bygger jag ihop en timer (typ mörkrumstimer) med precision på tiondelar av en sekund. Ska ha knapp för dubbel och singel också...
 

sannispannisen

Well-known member
Ju större kvarn, desstu bättre säger jag! Själv har jag svårt att förstå att vissa måste vänta längre än 10s på sin dubbel.
Nackdelen är kanske att det blir svårt att bestämma mängden om man har en dosator men ingen timer. Därför bygger jag ihop en timer (typ mörkrumstimer) med precision på tiondelar av en sekund. Ska ha knapp för dubbel och singel också...

okej!

ja den är ju väldigt rejäl om man säger så.
jag förstår mig inte på dosatorn, vet du om ett sånt fack räknas som enkel, och två för dubbel?
den skyfflar ju bort det som inte ska med.
funkar dessa likadant oftast, det står inget om den, fick ju inte med nån manual och det står inget om det i manualen på nätet, men å andra sidan kanske man bör räkna ut sånt själv=P
 

sannispannisen

Well-known member
eller skyfflar bort men det överflödiga hamnar i ett nytt fack och då är det ju bara 1/4 mått kvar eller nåt, men då är det ju bara att mala mer såklart.
 

Gholam

Well-known member
Om dosatorn är ganska full så är ett ryck oftast tillräckligt för en shot, dvs ca 7g. Det går även att ställa in på många modeller. Men saken är den att om dosatorn är tom och man vill mala endast för en shot då får man inte ut all kaffepulver med endast ett ryck utan man får skyffla kaffet runt tills man har fått ut allt. Därför är det maltiden man får justera för att få rätt mängd.
 

sannispannisen

Well-known member
jag har aldrig dosatorn full (hade inte behövt en sån egentligen) men jag får för mig att om jag har den full (även bönbehållaren) under en dag så försvinner mycket arom?
har ingen aning hurvida den är lufttät eller ej men jag tror inte det, på kaffemaskinen sa en kille att bönbehållaren inte var lufttät i alla fall.

Personen jag köpte den av hade tänkt starta ett café men det blev aldrig av, så använder man den till det är det ju värt att ha behållaren fylld, när två kg kaffe gissar jag, går åt ganska snabbt.
Här hemma kanske jag förbrukar det på två veckor eller nåt.
dricker cappuccino, två-tre per dag.
 

sannispannisen

Well-known member
hahahaha nej om den saknar lock är det ju ganska logiskt:-D det var just den jag funderade på att köpa...

men jag har för mig han sa det om de som hade lock med.
 

mts

Well-known member
Nu vet jag inte exakt hur din kvarn ser ut, men på min så har jag tagit bort hoppern och häller bönorna direkt ner i malverket, lägger på ett lock (singelfiltret) och startar kvarnen, har lärt mig hur mycket jag ska hälla i för en enkel/dubbel och det har blivit en sån vana att det knappt är något spill alls. Kör kvarnen och floffar för allt jag är värd (mest för att jag älskar känslan och ljudet).
Att fylla hoppern med bönor tvingar mig att bara köra just den typen, jag byter bönor efter humör från dag till dag så jag maler aldrig mer än vad jag ska använda för tillfället, det som ev. blir över får åka grindensteinknockbox till komposten :)
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,727
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp