Rast Havelaar Espresso

Kson

Well-known member
Nu har jag kört igenom några koppar av Rast Havelaar Espresso vilket är en ganska OK blandning.

Till att börja med är den riktigt kraftigt rostad lite för mycket i min smak. I övrigt är den väldigt smakrik och jag upplever att den drar åt lite choklad, kryddighet, aningen jordkaraktär och viss sötma samt mycket syra. Jag skulle beskriva smaken som ganska tydlig i sina nyanser vilket är positivt och att den har flertalet olika smaker som man hittar en efter en.

Avrundningenär att den slår till på slutet med viss beskhet som sista smaknyans där jag gärna ser att de har lite sötare avrundning.
 

Tobiemme

Well-known member
jag försökte några skott med den här men jag fick den aldrig att skaka av sig en hint av bränt gummi och aska. förvisso fanns andra smaker där också (muskot, persika?), vilket gör att jag misstänker att det egentligen inte är något fel med bönorna –*men den misshandel som rosteriet utsatt dem för... stackarna.
även som cappu fanns de där bismakerna med, om än i nedtonad styrka.
men det var hemma hos mig – och här är det upp&ned med det mesta i perioder, så jag kan ha haft otur. bra att det finns de som gillat kaffet också. :)
 

selanderm

Well-known member
Jag har den i kvarnen nu, hårdrostade är bönorna förvisso, men jag tycker att kaffet fungerar bra. Bra crema, fina extraheringar och imho angenäm smak. Choklad, pepprighet och aningen jord tycker jag summerar den mycket bra. Aska och gummi har jag inte funnit, men vem vet, kanske om ett par dagar. :)

Jag har inte gjort cappu på den men väl mezzo, och det är väl kanske inte det ultimata mjölkkaffet, med det fixar mjölken ok tycker jag.
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,724
Medlemmar
19,850
Senaste medlemmen
tonychipa
Topp