pressostaten(?) visslar

Jemo

Well-known member
jag har ett problem. tror jag. inget stort problem, men det irriterar mig lite. min maskin "visslar" ibland. ibland är den helt tyst, men ganska ofta, när den har stått på en längre tid, börjar den vissla och pysa lite. jag trodde först att den läckte någonstans, men det gör den inte. jag har plockat bort skalet och undersökt varenda liten koppling och försökt lokalisera ljudet. såvitt jag kan bedöma kommer det från pressostaten (en mater). är det något som varit med om liknande? är det ett vanligt symptom på att pressostaten börjar ge sig? den verkar funka bra i övrigt, kokaren slår på vid 1,1 och av vid 1,3.
 

Pac

Maskindoktorn
Det låter som om du har en läcka i membranet på pressostaten.

Mater har många olika pressostater. Vissa kan man renovera, andra inte.

Vad är det för en kaffemaskin?
 

Jemo

Well-known member
det är en isomac millenium. pressostaten har beteckningen xp110. går den att renovera? om inte, vad går en ny loss på i runda slängar?
 

Jemo

Well-known member
jag har förstått att vissa föredrar ceme. på vilket sätt är de bättre? handlar det bara om hållbarhet, eller är de mer precisa och tillförlitliga? ska man ändå byta så kan det ju vara läge att uppgradera, förutsatt att det leder till en reell förbättring.

var köper man denna sorts prylar? jag antar att de används i andra produkter än kaffemaskiner och därmed, kan man tänka sig, borde de gå att hitta billigare än hos kaffemaskindetaljister?
 

Pac

Maskindoktorn
Cemen har rykte om sig att vara pålitlig och ha bra tolerans.

Jag har inte så mycket erfarenhet av dem, jag har mest meckat med Sarai...

Kolla in espressoxxl.de
 

Jemo

Well-known member
tack för tipset. ska undersöka om det lönar sig att köpa från tyskland. vet du, eller någon annan, vilken storlek på gängan som passar till millenium, dvs 1/4" eller 1/8"?
 

iZappa

Well-known member
Den samme størrelsen som alle andre små hjemmemaskiner. NS Oscar, Vibiemme, Elektra MCL&MCSA osv...
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,724
Medlemmar
19,850
Senaste medlemmen
tonychipa
Topp