Passform på tamper?

Mike å

Member
I onsdags kom den snälla postgubben till jobbet med min nya fina Silvia/Rocky.
Så i veckan har jag testat mig fram med malning mm för att få till nått som ska likna espresso.

I dag så tröttnade jag på plastbiten som ska föreställa tamper och slängde mig på cykeln och hojar 2 mil för att besöka Kaffemaskinen på Ringvägen för att kunna klämma ordentligt på prylarna.
Struntade i att beställa en Reg Barber i samband med maskinköpet just för att jag ville ha en som inte bara är snygg utan även känns rätt i handen.
Efter 15-20 minuters pillande har jag tillslut bestämt mig för en vinnare, 58mm konvex Barista med extra handtag i trä.
Men med min vanliga tur när jag ska handla nått i en affär så är naturligtvis just den modellen slut.
Ja, ja det är inte hela världen efter som Primo som var en god tvåa ändå fanns hemma.

Glad i hågen kommer jag hem och kan inte vänta på att få prova nyköpet.
Nu blev det inte riktigt den skojiga upplevelse som jag väntat mig efter som den inte passar ordentligt.
Måste använda ganska mycket kraft för att få ner den ordentligt och för att få upp den igen måste man hålla imot filtret och vicka tampern ca 10 gånger innan den är uppe.
Blev lite bättre när filtret var ordentligt varmt efter en flush men det först försöket med kaffe i blev misslyckat då det inte pressade kaffet ordentligt (tog nog imot i filtret), inte gick att polera (kan inte vrida tampern i filtret) och ytterkanten på pucken blev skadad då jag vickade ur tampern.

Resultatet blev en blaskig espresso som liknade nått från den första dagens försök.

Nu kommer då själva frågan: hur ska passformen mellan tamper och filter vara?
Den löjliga plastbiten som följde med är bara 55mm så den är inte ens i närheten av att fylla filtret ordentligt.
Ska den vara så tajt att det räcker att putsa av filtret lite eller vad ska jag göra?
 

Bilagor

  • DSC00335.JPG
    DSC00335.JPG
    34.4 KB · Visningar: 51
  • DSC00337.JPG
    DSC00337.JPG
    32.6 KB · Visningar: 83

Cheffalo

Hedersmedlem
Har aldrig hört talas om något så absurt :huh:
Menar du att tampern är för stor?
Min spontana tanke är nog närmast att filtret är feltillverkat eller skadat. Du ska inte behöva vicka något alls.
Ta med dig rubbet till Ringvägen och kolla/testa med ett nytt filter (vi har sådana)
Ta pendeln den här gången så så går det fortare och blir mindre dramatiskt ;)

PS; fråga inte efter mig, jag håller till i Götet :D
 

Mike å

Member
Tror inte att det är något fel på tampern utan misstänker oxså filtret men jag kan inte se något konstigt på någon av dom.
Hur skulle den andra tampern som var förstavalet och bara fanns i 57mm fungera i ett filter för 58mm, är 1mm för mycket för att det ska bli bra?

Får ta med grejerna till jobbet på måndag och mäta vad det är som inte stämmer innan jag plågar mig hela vägen in till stan igen:lol:
 

lupoo

Well-known member
Jo jag har faktiskt hört talas om detta. Det var i går!!!
Hörde på portafilter.net senaste podcast. Där sitter Nick och Jay och snackar upp sig inför årets USBC. Där berättas om att under en baristatävling drabbades en av de tävlande av att just tampern fastnade i portafiltret. I detta fallet tog La Marzocco på sig skulden och att det berodde på en felaktigt tillverkad filterkorg, dessutom svor de att det aldrig skulle hända igen...
Nu verkar det ha hänt igen men för Rancilio:angry:
 

Bjarne

Well-known member
Jag har inget problem med min Silvia avseende filterkorgen och tamper. Köpte mig en Exclamativo 58mm, tung rackare, och det är precis så där lagom mycket rum så inget kaffe smiter förbi, samt att tampern inte fastnar.

Har aldrig testat med den medföljande plastbiten, men fick med en Isomac-alluminium som kändes simpel när jag testade. Satsade på en tyngre istället och är hur nöjd som helst!

Ta med dig filterkorg o tamper till Kaffemaskinen så kan de säkert klura ut vilket som inte stämmer :)
 

Bjarne

Well-known member
Kom på en sak till. Körde du med dubbelfiltret eller enkelfiltret? Kan var så att enkelfiltret smalnar av jämfört med dubbelfiltret som är djupare.

Själv har jag bara kört med dubbelfiltret och det funkar kolckrent.
 

Mike å

Member
Att jag inte tänkte på att jag har ett enkelfilter oxså:blush:
Det är dubbelfiltret som det är fel på för med enkelfiltret passar den hur bra som helst:D
Får nog ta ett snack med KaffeGrossisten efter som jag tydligen inte är ensam om problemet.
 

ja vadå

Well-known member
När jag beställde min tamper från Greg Pullman så ville han absolut ha exakta mått med skjutmått. Tydligen kan det diffa 5-6 mm på en såkallad 58mm korg. Så helt ovanligt verkar det inte vara.
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,724
Medlemmar
19,850
Senaste medlemmen
tonychipa
Topp