Om espressons avsvalning

linken

lilla Kaffe & Chokladhandeln
Man får hoppas att dom inte fått forskningsbidrag till denna i min mening helt sjuka forskning.:nowink:

Drick espresson, så slipper den bli kall!
 

hrbrun

Well-known member
hehe... bra gyckelexperiment. låter ungefär som en Richardslab för förstaårs-ingenjörersstudenter.
 

Martin_Blomberg

Well-known member
Tycker den tjänar sitt syfte som exempel på hur en teknisk rapport skall utformas ganska bra.
Lättare att förstå än om dem körde med ett exempel hämtad från kvantfysik.

"Hur skriver man en teknisk rapport? Denna skrift kan ge lösningar till några av de många problem man stöter på då man skall skriva en rapport.
Skriften är inte en komplett "Handbok i hur man" utan den är snarare tänkt att ge grunderna i rapportskrivningens svåra hantverk så att du snabbt skall komma igång med skrivandet. Här ges en kortfattad introduktion till hur man hanterar text, ekvationer, figurer och referenser"
http://www.luth.se/depts/lib/rapport/forord.htm
 

rhide

Well-known member
Jag tycker den saknar en viktig aspekt, nämligen diskussion. Ingen rapport är komplett utan en uttömmande analys av felkällor, använd metod och helst någon referens till liknande problem som rapporten kan tillämpas på
 

Dogbert

Active member
Tyckte det var ett bra jobb. Författarna fick till många lustigheter.
Redan på första raderna:

"John Lavazza
Sievert Mocha

Institutet för Fysikalisk Gastronomi"

Antagligen en övning i rapportskrivande för förstaårselever.
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,724
Medlemmar
19,850
Senaste medlemmen
tonychipa
Topp