Ni med Rocky-kvarn, vilken inställning?

Wannabe

Well-known member
I går anlände min nya Rockykvarn :) , och jag har ägnat förmiddagen åt att hitta rätt malningsgrad.

När jag läser instruktionerna och sonderar trådar på forumet verkar det som att de flesta har en inställning satt på ca 7.
Med en nyöppnad påse Musetti (Bönorna verkar ok) och en tampning på ca 15 kg, 14g kaffe, ca 22-25 s extraheringstid som ger en god dubbel står min skala på 14. Inga problem egentligen alltså.

Det jag dock funderar över är om min kvarn är fel i grundinställningen och därmed bör reklameras eftersom det verkar skilja mot annat.
Jag är väl medveten om att faktorer som luftfuktighet, bönornas beskaffenhet, bönsort mm påverkar malningsgraden, men kan det verkligen diffa så mycket? Eller är det så att kvarnarna helt enkelt är olika. I så fall kan man kanske ifrågasätta kvalitetskontrollen av kvarnarna.

Det vore intressant att få reda på vad ni brukar köra med för inställning på er Rocky samt era synpunkter i övrigt.
 

arto

Well-known member
Jag har ingen rocky, men beroende på bönor så kan det skilja sig massor på inställningsskivan, speciellt om den är tätgraderad.

Det handlar troligen om så små mått mellan dom olika markeringarna att det skulle bli onödigt dyrt att producera kvarnar med jätteexakta skalor.

Har hört att vissa nollar sina kvarnar. Det kanske hjälper till att lugna sinnet :)
 

embr

Well-known member
Jag har ingen kvarn alls, och alltså ingen Rocky heller. Men jag har läst Randy Glass artiklar och i kapitel 17 när han fått sin Rocky står det en del om vilka inställningar han använt. Han mal tydligen på 15, så din 14 är ju inte långt ifrån. Han nämner också att det tydligen är vanligt att olika folks Rocky-kvarnar varierar i inställningsgrad, just för att de inte är kalibrerade att vara likadana. Så, mitt tips skulle vara att håll dig cool och njut av resultaten du får, så länge som du är nöjd. :)
 

Henrik

Administrator
Forumpersonal
Moderator
Jag kör min rockykvarn på mellan 8-10 just nu. Tror att det skiljer litegrann mellan kvarnarna i inställningarna.
 

Wannabe

Well-known member
Jag har ingen kvarn alls, och alltså ingen Rocky heller. Men jag har läst Randy Glass artiklar och i kapitel 17 när han fått sin Rocky står det en del om vilka inställningar han använt. Han mal tydligen på 15, så din 14 är ju inte långt ifrån. Han nämner också att det tydligen är vanligt att olika folks Rocky-kvarnar varierar i inställningsgrad, just för att de inte är kalibrerade att vara likadana. Så, mitt tips skulle vara att håll dig cool och njut av resultaten du får, så länge som du är nöjd. :)


Låter bra. Jag har ju egentligen inga problem. Kaffet blir ju gott!:D , men man vill ju att allt ska vara ok. 14 på skalan borde vara bättre än 7 för då har jag länge väg att gå åt 'båda hållen'.
 

kafei

Well-known member
jag har en rocky, malningen till espresso brukar hamna runt 8 på skalan, men ibland upp mot 12. skalan är som du märker rätt så relativ, man får lära känna sin egen kvarn helt enkelt!

nolla kvarnen: se till så att det inte ligger några bönor i hoppern och att kvarnen är ren. starta kvarnen så att malskivorna spinner runt och för sakta graderings nedåt, börja på typ 20 och gå sakta mot 0. när du hör ett svagt "visslande" ljud börjar malskivorna mötas och du har nått din kvarns nollpunkt! att gå under nollpunkten med motorn igång är inte så bra för malskivorna :) så ändra snabbt till högre siffra när du hör ljudet. det kan hända att den riktigta nollpunkten ligger under den utmarkerade nollan, då får man ta bort stoppskruven och greja, men det lär inte vara fallet för din kvarn.

hur som helst, om 14 på kvarnen funkar bra så kör på bara och njut av gott kaffe! :)
 

Jemo

Well-known member
jag har ingen rocky, men jag vet att inställningarna skiljer sig väldigt mycket mellan olika exemplar av minimoka. det är nog inte hundraprocentig precision i tillverkningen. samma borde gälla för rocky. dessutom kan det ha att göra med hur gammal kvarnen är. om din är helt ny så borde den kräva en grövre inställning än en kvarn som är ett år gammal. jag upplever att jag får ställa min lite finare nu än för ett år sedan. även mazzeranvändare verkar ha liknande erfarenheter. på home-barista diskuteras detta i samband med att en användare bytte malskivor. efter bytet fick han ställa kvarnen 90 grader (borde betyda ett fjärdedels varv) grövre. http://www.home-barista.com/forums/...r-after-changing-mazzer-mini-burrs-t4592.html
 

Senaste inläggen

Forumstatistik

Trådar
15,380
Inlägg
160,736
Medlemmar
19,853
Senaste medlemmen
Jonny
Topp