Något för låg temp? Gaggia baby class

Danne543

Member
Hej!

Jag upplever att temperaturen inte blir så hög som jag vill. Hade på maskinen 6-30 min och varje gång låg tempen på 76-82 grader och jag mätte ett flertal gånger under denna period. Mätte temperaturen med en ugnstermometer (vet att det inte är exakt med ugnstermometrar, men så mycket kan det inte skilja). Har ni något ide vad man kan göra?

En annan sak jag märkt också. Efter jag sätter på kaffet och sedan stänger av och tar bort koppen så kommer det alltid en skvätt efteråt några sekunder efter jag har stängt av, ska det vara så?

Mycket tacksam för svar.

Mvh

Daniel
 

Danne543

Member
Edit: Har en till fråga. Packningen var nyss bytt och jag kan inte dra portafilterhantaget så det står rakt ut alt. lite åt höger, då det sitter åt ganska hårt. Därför pekar hantaget mer åt vänster. Kommer detta bli mindre trögt senare? eller är det något fel med packningen kanske? och gör det någon skillnad att hantaget pekar mer åt vänster?

Mvh

Daniel
 

Large

Well-known member
Jag tror inte du kan mäta vattentemperaturen med en ugnstermometer pga termometerns alltför höga termiska massa i förhållande till mängden vatten du mäter. Det bästa sättet att mäta temperatur, om du inte vill investera en massa pengar i teknisk mätutrustning, är att använda tungan med ett kaffe du "vet" hur det skall smaka. Smakar kaffet alltför syrligt så har du för låg temperatur och smakar det beskt så är temperaturen för hög.
Temperaturen reglerar du medelst sk tempsurfning, dvs du drar skottet en viss tid efter termostaten slagit av. Ju längre tid desto svalare vatten.

Brygghuspackningar brukar ge med sig lite med tiden. Så länge det inte läcker runt packningen när du gör kaffe så är detta helt i sin ordning.
 

Danne543

Member
Tackar för svaren!

Har du någon ide om vad jag skrev om detta?:

En annan sak jag märkt också. Efter jag sätter på kaffet och sedan stänger av och tar bort koppen så kommer det alltid en skvätt efteråt några sekunder efter jag har stängt av, ska det vara så?

Edit: Var pga. att jag inte hade dragit åt hållaren tillräckligt, så det är löst.

Mvh

Daniel
 
Senast ändrad:

Large

Well-known member
Inget jag känner igen från min Silvia eller Duetto men jag har aldrig ägt någon Gaggia och känner därför inte till dessa maskiners små egenheter. Du får hoppas på att någon Gaggiakännare svarar på detta.
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,727
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp