När maskinen inte används, ska handtaget sitta fast i brygghuvudet?

LeWaN

Member
Om ja, hårt? mjukt? Precis att det sitter kvar, alltså mjukare än mjukt...

Jag tycker att det känns dumt att ha handtaget där hela tiden, sitter det hårt, klämmer man packningen i onödan.
Sitter det mjukt/löst, så är det bara risk att stöta till handtaget å det trillar ner i bänken.

Så jag har mitt liggande löst bredvid.
Rätt eller fel enligt "boken"?

+ att det torkar upp i brygghuvudet, lät det sitta kvar en gång och då var det fuktigt i filtret..
 

Stefan Böna

Mr Microtext
Jag tjatar rätt mycket om det. På olika ställen, men tjatar likväl...

Värme. En av alla dessa parametrar som måste sitta för att ge en fin espresso är värme.

Låt du PFt sitta i bryggruppen när du inte använder maskinen. Jag drar åt mitt PF så att det precis tar i packningen. Kommer jag åt det ramlar det oftast ner (som du påpekar), så det sitter inte alls hårt. Samma förfarande hade jag med Silvian.

Hellre att PFt ramlar ner av misstag än att espresson blir lam och tappar många av de smaker som finns där...

//Stefan (som fick en skräck-espresso ur kallt PF en gång och som skrev om det i espressotesten på bloggen)
 

Mayhem

Well-known member
Moderator
Ptja, definiera "inte används"? Om maskinen är påslagen för att närsomhelst vara redo att användas bör väl även handtaget sitta på plats (så att det inte ramlar ut men inte så mycket hårdare) så att det hålls varmt. Är maskinen avslagen spelar det ingen roll.
 

Agathorn

Well-known member
Enl. Bellabaristas guide som följde med min maskin påpekar dom att portafiltret inte ska vara i maskinen ifall den inte är på. Anledning kan jag tänka mig är slitage på packning och ev. risk att stöta in i handtaget när man går förbi maskinen?(ok lite långsökt kanske, hehe).
Däremot så är det ju viktigt att handtaget sitter på plats en bra stund innan du brygger din espresso så att det blir så varmt som möjligt. Jag sätter fast det samtidigt som jag sätter på maskinen (som jag för övrigt faktiskt försöker ha avstängd när jag inte använder den).
 

LeWaN

Member
Inte används är när den inte brygger, men den kan vara på.
Jag får dra dit handtaget, och även då se om jag märker någon smakskillnad!

Men ofast ligger handtaget under eller på koppvärmarplattan, så det brukar inte vara kallt i den bemärkelsen.
 

Stefan Böna

Mr Microtext
Om man inte drar åt PFt utan bara "hänger" fast det, kan det sitta även om maskinen är avslagen. Däremot ska man väl undvika att ha det hårt fastdraget oavsett extraktion eller ej.

Jag körde (och kör) min maskin varje dag och PFt lämnar bara maskinen när jag doserar upp korgen och tömmer och gör rent den. Vare sig Silvian eller Vibin har visat något slitage av detta förfarande.

Värmen på spillbrickan (eller, för den delen koppvärmaren på Silvian) räcker inte för att få den värme som behövs. Den skräck-espresso jag angav tidigare gjordes i en maskin där PFn låg på spillbrickan, men där det som användes togs ur ett skåp under maskinen! :eek:hmy:

Smakade. Ingenting. :angry:

//Stefan (som säger samma sak igen: låt PFt sitta i maskinen dock inte hårt alls)
 

djneo

Well-known member
Kan bara instämma med hr Böna. Pf i maskinen när den är påslagen annars tror jag att det varken gör till eller från när den är avslagen. Men sitter det alltid i så glömmer man aldrig att sätta ditt det 10 min innan man ska dra ett skott. Man sätter ditt det lite mjukt bara helt enkelt :)

Koppvärmaren på Silvian räcker ju inte ens att värma kopparna så de blir ordentligt varma så jag tror inte den räcker till Pf heller. Har ju också haft silvia och lätt alltid mitt Pf sitta i maskinen.

Hoppas du låter det sitta i LeWan men alla gör som de vill liksom hehe...;)
 

Bjarne

Well-known member
Om ja, hårt? mjukt? Precis att det sitter kvar, alltså mjukare än mjukt...

Jag tycker att det känns dumt att ha handtaget där hela tiden, sitter det hårt, klämmer man packningen i onödan.
Sitter det mjukt/löst, så är det bara risk att stöta till handtaget å det trillar ner i bänken.

Så jag har mitt liggande löst bredvid.
Rätt eller fel enligt "boken"?

+ att det torkar upp i brygghuvudet, lät det sitta kvar en gång och då var det fuktigt i filtret..

1. Det ska sitta i "lagom" om du frågar mig.
2. Packningen är en förbrukningsartikel och SKA förbrukas. Det tar ändå väldigt lång tid innan det behövs.
3. Jovisst, har själv petat till min av misstag och den ramlade ur, men då var den för löst åtdragen. Nu drar jag åt lite hårdare - men inte HÅRT
4. FEL enligt tillverkaren - och mig. PF ska vara varmt så att inte kaffet kyls ned och sabbar smaken du strävat efter att få. Om detta inte ansågs viktigt skulle aldrig PF värmas upp, eller hur?
5. Ja visst slipper du fuktigt PF, men som en del av kaffehantverket sveper man kvickt ur fukten med handuken innan du maler ner kaffe från kvarnen.

Sammantaget: visst ska du vara rädd om din investering och sköta prylarna, men låt PF siita i och ha rätt temperatur - annars missar du hela upplevelsen och poängen med att ha investerat i en så bra maskin överhuvutaget.

Ber om ursäkt för att jag är lite brutalt ärlig, men hellre att du dissar mig än att du missar kaffeupplevelsen som den var tänkt.:)
 

Tobias Abrahamsen

Well-known member
Det er nærmest umulig å slite ned gruppepakningen! Det er et mye større problem at den tørker inn. Både på grunn av fordelen med varmt PF og fordi jeg ikke ønsker å tørke inn gruppepakningen så sitter altid PF i maskinen. Også hjemme gjør jeg det, siden det tar ganske lang tid for at gruppehodet blir kaldt og inntørkningsfaren minsker.

Det kan ikke skade å altid ha PF i maskinen - det kan bare være til det gode!
 

theseal

Kaffeterroristen
Jag anser att PF skall sitta i när maskinen är på för att alltid vara redo att leverera espresso. Packningen SLITS inte ut som vår broder från norge mycket riktigt påpekar, utan den torkar. PF-packningen är förbrukningsvara och skall bytas ut, lite som chassiedetaljer på en bil.

Vart ni förvarar PF när maskinen är av är väl mer egalt för kaffets smak.
 

Spider

Well-known member
Håller med STefan B, tidigare hade jag pf av efter kvällens sista bryggning, men nu när jag skaffade timer (veckotimer - advanced!), har jag pf i 24x7.
 

mikaels

Active member
Koppvärmaren på Silvian räcker ju inte ens att värma kopparna så de blir ordentligt varma så jag tror inte den räcker till Pf heller. Har ju också haft silvia och lätt alltid mitt Pf sitta i maskinen.
Precis, så jag låter mitt PF sitta i, och kör dessutom ett tomt (alltså bara hett vatten, inget kaffe) skott ned i koppen medan jag maler, så att koppen och PFet får rätt temp.
 

JwK

Member
Jag har haft mittt PF i silvian mer eller mindre konstant sen i augusti, inte åtdraget så hårt, men inte löst heller.

Jag flushar också ur lite vatten innan för att värma PF extra, jag fortsätter tills värmen sätter igång, sen kör jag ut lite vatten tills det slutar förångas innan jag sätter i PF igen och kör.

Nu har det börjat läcka vatten när jag drar skotten, är det meningen att en packning ska hålla så kort tid? Jag brukar ha min maskin på "när jag tror att jag kommer göra fler espressos närmaste timmen" vilket kan resultera i att den står på från morgon till natt när jag jobbar hemma. kanske där skon klämmer?
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,727
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp