låta kaffet vara kvar i filterållaren

joacar

Member
Hur gör ni här på forumet? Låter ni kaffe pucken sitta kvar i filterhållaren tills det är dax för en ny kopp eller gör ni rent direkt?
Jag läste någonstans att det inte var till nackdel att låta kaffet vara kvar har även läst att det är av stor vikt att allt rengörs minutiöst.

Är man på en bar i italien så sitter filter hållaren kvar med pucken i tills det är dax att göra en ny kaffe??
skall tilläggas att jag gör nog ca 2-3 espresso per dag mi snitt.
 

Kaffegalningen

Brewtal kaffenörd
Ta bort kaffet, helt odiskutabelt 100% säkert... ta bort kaffet. Annars bränner det fast och jäklas. Det är skillnad om du är på en kaffebar (oavsett om det är i Bryssel eller i Italien) och gör espresson på löpande band, då kan pucken sitta i tills det är dags för nästa servering. Är det tunt med kunder bör de slå ur pucken, för att slippa bränt kaffe i filterhållaren.
 

joacar

Member
Ok tackar för snabbt svar man lär så länge man lever, men kanske ett litet klargörande jag menar givetvis inte att hållaren ska sitta kvar då jag startar för värmning nästa gång utan tar bort hållaren direkt då maskinen är i uppvärmnings fas och att jag slår av maskinen då koppen är klar fast åandra sidan så blir ju rest vären kvar så du har nog helt rätt.
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,727
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp