Köpa espressomaskin

Hej alla kaffeälskare!


Jag har äntligen fått upp ögonen för hur kul det är att göra cappuccino/latte men framför allt hur gott det är. Frågan är då - vilken espressomaskin ska jag köpa?


Tipsa gärna också om en bra kvarn!


Budgeten är mellan 10 000- 15 000 kr.

Om det är något jag var otydlig i, fråga!


Mvh
Josef
 

GLC

Well-known member
Toppenbra. Men kom ihåg att kvarn är viktigare än maskinen så börja titta där.
 

hrbrun

Well-known member
Du behöver en bättre kvarn till den maskin du länkat till. Fördubbla kvarnbudgeten...! :)
 

Rajtin

Member
Har en bezzera BZ10 och är toppen nöjd. Plus på bezzera är att de blir varma snabbt.
Köpte min på Italyoutlet, kan ja starkt rekomendera då priset är trevligare.
 

Rajtin

Member
Håller med angående kvarnen, jag kör tyvärr på kvarn i den klassen och man måste mala på min. inställning till espresso.
Funkar fint när man är tråkmåns som jag och kör samma böner och färskrostat.
 

stefanbo

Well-known member
Om du inte vill rubba budgeten och köpa en maskin i den klassen du länkade till innan är ett alternativ att köpa en begagnad cafékvarn. De säljs ofta väldigt prisvärt runt 2000 på blocket. Ofta behöver man bara köpa nya malskivor så är kvarnen som ny. Om du kan stå ut med att den har lite skavanker har du en monsternkvarn som väl matchar din maskin!
 
Senast ändrad:

hne

Well-known member
Sätt en timer mellan. Kolla bara så timern fixar bryta tillräckligt många watt.
 

svartvest

Well-known member
Timer på espressomaskinen så går den igång före dig på morgonen. Kvarn för 6000 skulle jag titta på en on-demand kvarn. Den maler det du behöver just för en kopp, lika mycket varje gång, mahlköning vario, compak, macapM5D
 

stefanolo

Well-known member
Jag skulle köpt en Mahlköning Vario Home. Ny kan du få den för mellan 3500 och 4000 kr inkl. frakt. T.ex. från KaffeMekka.dk :) Jag har en och det lär dröja innan jag köper en annan kvarn. Jag har haft Rancilio Rocky och Orphan Espresso Pharos och uppskattar Mahlkönig Varios doseringsfunktion, inställningen av malgrad och att i princip inget malet kaffe stannar kvar i kvarnen om du mäter upp och maler varje dos för sig. Malresultatet är för mina behov mer än tillräckligt bra, och jag är ganska kräsen. Mina lyckade skott är minst lika bra som på finkaffebarerna (dit jag gärna går när jag är på stan).
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,724
Medlemmar
19,850
Senaste medlemmen
tonychipa
Topp