Jura c5 tips på gott resultat?

jurajura

Member
Jag har tidigare endast kört nescafe snabbkaffe och tänkte att jag ska avancera lite efter alla dessa år.

Jag slog till på en jura c5 som är snygg och enkel på alla sätt.

Den har en kvarn inbyggd och jag har provat olika bönor från mediamarkt där dom har massvis med sorter.

Dock tycker jag dels att kör man knappen "vanligt kaffe" smakar kaffet vatten mestadels. Kör jag espresso blir kaffet lite starkare men får mest en besk jobbig smak. Andra som provat tycker inte heller aromen är så värst.

Provar emellanåt good old nescafe snabbkaffe och det smakar himelskt jämfört me denna 8500kr-maskin...

Jag blev bjuden nyss av en snubbe som gick in bara snabbt o hämtade en kopp från sin maskin (vet ej märke). Det smakade också hur bra som helst.

Jag är nog mer av en person som gillar lite mustighet i kaffet o mer karaktär. Men utan beskheten.

Är jag inne på helt fel maskin då? Enligt manualen får man absolut inte heller ha sockrade eller smaksatta bönor. Antagligen sabbar man delarna i maskinen. Så man är lite stuck typ... eller?
 

Musikarfelix

Well-known member
Nu vet jag inte specifikt vilka bönor du har prövat, men det gäller ju att hitta rätt i djungeln.

Mikrorosterierna håller generellt högst kvalité, exempelvis Johan & Nyström eller Åre kafferosteri.

Att kaffet är färskt är viktigt, espresso ska helst drickas inom en månad efter rostning. 2 månader brukar gå helt ok, men efter 6 månader är det inte mycket till arom kvar.

Se till om du kan justera malningsgrad, temperatur. Vattnet spelar stor roll, om vattenkvalitén är dålig där du bor så kan du filtrera det.

Pröva exempelvis en yirgacheffe och, se vad du tycker!
 

jurajura

Member
Har provat en hel del men inte som sagt från nåt specialrosteri.
Mediamarkt har ju bara från Itaöcaffé (nu kör jag "miscela di Caffé Gusto&Aroma) but no aroma so far :)

Bökigt att man inte kan läsa på förpackningen om den är ljus eller mörkrostad.
Min maskin var på aktuella bönor inställd på grov malningsgrad
Nu ändrade jag till fin malningsgrad och smaken är nästan obefintlig.

Måste nog åka iväg till nåt specialställe....

Såg föresten att mitt Gusto & aroma hade bara 20 % arabica, och ex. Elite Bar 100%. Kanske måste uppgradera procentsatsen lite....
 

martink78

Well-known member
Med reservation för att jag inte kan ett jota om automatiska maskiner så skulle jag nog vänta med finkaffet, hålla mig till ett billigare kaffe och labba med inställningarna i stället.

Jag vet inte hur mycket maskinerna skiljer sig åt men här har du en liknande fråga http://www.riktigtkaffe.se/showthread.php?t=8064 som kanske kan ge lite tips.


Generellt kan man säga att om kaffet är beskt så har du antingen för varmt vatten, för finmalet kaffe eller för lång bryggning. Så kanske du skulle pröva en espresso med lite grövre malet kaffe?
 

Bengt A

New member
Hej !
Det gäller att hitta den rätta balansen mellan kaffet, kaffesort, och mängd vatten etc.
Det finns olika alternativ till att hitta den bästa kombinationen.
Antingen väljer du att göra en espresso 30-40 ml och fyller på med vatten tills du hittar bästa blandningen.
Ett annat alternativ är att välja mer vatten i själva espresson, du ställer in vatten mängden efter hur mkt kaffe du vill ha t.ex 130 ml.
På min Jura F50 kan jag använda vanligt brygg kaffe om jag vill vet ej om du har funktionen på din.
Att använda en espresso maskin till att få vanligt kaffe är lite extremt.
Jag brukar bjuda mina "bryggvännner" på espresso med ångad mjölk det brukar fungera bra även de som dricker svart.
Har du möjlighet så besök en "riktig" kaffe butik så kan dom hjälpa dig med att hitta rätt böna till rätt tillfälle.
En sak att tänka på med helautomatiska maskiner med inbyggd kvarn etc är att inte använda för oljiga bönor, kan bli grus i maskineriet då, speciellt med fin malningsgrad och olijiga bönor.

Jag och frugan dricker alltid vårt kaffe med mjölk, och jag utgår oftast från att välja "strong" 30 ml och sedan mjölk efter humör.
Vill jag ha en stor latte så blir det 30 ml x 2 = 60 ml ca och inte välja 60 ml med vredet du väljer vatten mängden.

//Bengt
 

jurajura

Member
okey
Men jag var nyss hos en polare och bjöds på nått slags smaksatt kaffe typ nötsmak, smakade asgott

Är det en "no-no" på helautomater att labba me sånna grejjer?
 

jurajura

Member
okey, men detta va specifikt me nöt-tillägg typ

men har du nåt namn på nåt utan tillsatser som ändå smakar lite ballt?
 

ollie

New member
Musetti på Willys brukar fungera bra som basböna på helauto typ Jura. Den bruna påsen är bättre till mjölkblandningar och den blåa till rena espressos. Ställ in den på 3ml på enkel och 6 på dubbel espresso. Börja på finaste malningsgraden och ställ sedan upp den mot grövre ett steg i taget tills du tycker den peakar i smaken.
 

jurajura

Member
jag får nog prova ett av förslagen
Tycker bara de är så konstigt att om ja tar ut en böna o luktar eller luktar i påsen så luktar det härligt. Har ställt in malninsgraden på fin. Kaffeintensiteten drar jag upp till 2 lampor av 3 möjliga. Vattenmängden - en espresso.
Visst smakar det nånting men fasen inte speciellt barista

Läste lite artiklar från experter som menar att man tappar all arom efter ett kort tag. Kanske köpte för stor påse (1000gram)
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,727
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp