Spider
Well-known member
Kan nog vara mindre risk om de står på gemensam pall, även om nedre laget ändå får smällar i så fall. Men även en lite pall ger ju stöd mot ev skador.
Men jag tror nog själva saken att de körs på pall gör största skillnaden då jag inte tror någon försöker lyfta något på pall för hand (och därmed med stor sannolikhet släpper ner den sista biten, då den verkligen är TUNG!)
För oss utanför storstäderna kvarstår ändå transportproblemet från Sthlm/götebord e.g. och hem och då lär de väl ändå utsättas för ungefär samma risk som från Italien till Sthlm.
Oavsett var skadan uppstår så byter de ju ut ev. skadade maskiner, så en prisskillnad efter lite ebaysurfande på dryga 6 500 (förvisso "bara" dryga 5 000 efter prissänkningen) är då för mig väl värt en något ökad risk för en extra frakt t.o.r. Italien. Med det är ju valfritt.
Håller med, det var det jag gjorde
Men om du kommer från vischan