Isomac Napolissma eller Gaggia Espresso

sec

New member
Hej hej..

är ute efter en billigare espressobryggare som inte kommer utnyttjas av experter som är i behov av "den perfekta espresson".. har därför satt ett max på 2000 kr och de maskiner som jag nu står å väger mellan är Gaggia Espresso och Isomac Napolissma. Vad jag förstår är kvaliten i isomacen sissådär.. den är däremot riktigt trevlig att se på (jag vet.. det ska man absolut inte gå efter).. Har inte stenkoll på alla märken precis så kom gärna med tips i denna prisklassen. men Gaggia gör väll bra grejer?

hursomhelst är jag ganska villsen och tänkte därför utnyttja detta mycket trevliga forum som jag redan spenderat mycket tid framför (att läsa.. detta mitt första inlägg :) ) har sökt mycket men tänkte det effektivaste vore att fråga rakt ut..

och ja.. en kvarn finns..:)
 

arto

Well-known member
Jag har aldrig läst nåt dåligt ang. Gaggia Espresso :)

Men, jag törst säga såhär va: Utan bra kvarn gör även den dåligt kaffe.

Så glöm inte:

Köp en bra kvarn om den du inte har är bra.

Hur bra är den du har? :)

Eller vad säger ni andra?
 

Dunne

Well-known member
De flesta brukar rekomendera gaggian framför isomacen. Får du en oläckande isomac så är nog den också jättebra men just napolissiman har ju haft mycket läckage problem, men köp hem en napolissima från nån större kedja så tror jag inte att det är några problem att returnera den inom 30 dagar om du tycker den läcker för mycket.
 

sec

New member
hmm.. så gaggian är ett säkrare kort..

kvarnen kan jag inte säga att jag vet så mycket om.. vet bara espresson som presterades med bönor malda av denna blev år bättre än med färdigmalet kaffe... vilket är ett resultat som duger bra för mig. men risken finns väll att man går och köper sig en ny då kaffenörden inom sig börjar växa..

tack för inläggen och mer önskas!
 

blouis

Active member
Som jag har tolkat kritiken här på forumet gentemot Isomac så är det väl f a att de skulle vara ojämna i kvalitén, och inte att det är kass rakt över. Får man bara tag på ett bra ex så är det väl helt ok?

Själv har jag inget negativt att säga om min Napolissima, och jag räknar mig väl ungefär till samma newbie-kategori som du själv. Sedan har jag iofs bara en billig Krups-bryggare att jämföra med sedan tidigare.

Men tjusig, det är den ju! Se bara på bilden här: :cool: :) :)

napolissima.jpg
 

sec

New member
det blev en napolissma... hittade en för 1200 så det var bara att slå till..

tackar för hjälpen hur som helst!
 

noscore

Active member
Jag är nöjd med att jag köpte en Napolissima som "pröva-på" maskin. Tyvärr har jag börjat med Cappuccino:s och latte och vill därför ha en H/X eller en med dubbelkokare. Men då handlar det ju om stora pengar, för mkt pengar för mig iaf.
Det blir snabbt lite träligt att försöka bjuda någta gäster på kaffedryck som kräver skummad mjölk eftersom det tar sån tid för maskinen att skapa ångtryck respektive värma vatten. Nepp, en E61 verkar vara enda raka om man ska köpa en ny maskin iaf.
Lycka till med maskinen!
 

Large

Well-known member
Tyvärr har jag börjat med Cappuccino:s och latte och vill därför ha en H/X eller en med dubbelkokare. Men då handlar det ju om stora pengar, för mkt pengar för mig iaf.

En NS Oscar med H/X är väl inte alltför oöverkommlig ? ca 6000 SEK om man köper från Danmark.
 

algr01

Well-known member
Jajjemen det va jag det... har tyvärr inte hunnit testa den ännu då alldeles för mycket lägenhetsrenovering kommit i mellan... men det kliar i fingarna..
Hoppas att den fungerar bra och att du är nöjd!

Min känsla är att du har snäppet bättre ångkapacitet i den än i Gaggian som jag till slut köpte.
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,727
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp