Intelligentsia's Black Cat Espresso (m. bilder)

alexanderruas

Well-known member
När jag var i Los Angeles förra sommaren missade jag precis Intelligentsia Coffee's grand opening i Silver Lake området: http://www.intelligentsiacoffee.com/retail/silverlake.

Här hittade jag Tonx bilder på deras nya lokal: http://www.flickr.com/photos/tonx/sets/72157601511915072/show/

Har hört talas om Intelly's Black Cat i ett par år men inte fått prova. Men då släkten skulle komma på besök till under december kollade jag in Intelly's webshop och räknade ut att om jag knappade in min beställning på söndagen skulle de rosta på måndag morgon, skeppa ut på måndag eftermiddag, bönorna skulle anlända till NY på onsdag, min släkt skulle anlända till Sthlm på fredag!

Vipps så hade jag bönor som var rostade för 5 dagar sedan!
väntade faktiskt ett par dagar till stormen runt släktträffen lugnat ner sig och öppnade dem så de var 7 dagar gamla innan jag drog mina första shots!



Påsen var snygg och informativ! Tydlig produkt info:
Regions: Cenltral & South America
Varietals: Mundo novo, Bourbon, Yellow catuai
Altitude: 850-1700 m
Harvest: Oct-Feb
Flavor: Chocolate, dried fruit, caramel
Acidity: Low, mild
Finish: Sweed, nutty, fruit
Roasted: 12.07.07



Bönorna var jämna och väldigt chokladigt bruna och mörka.

Denna blandning kändes mindre syrlig, fruktik än tex Haugaard eller Coffee Collectives espressoblandningar är. Black Cat har mer nöt & choklad. Väldigt bra som både espresso och mjölkbaserad dryck.



Fick direkt till malningsgraden och den rann som något ur Willy Wonkas chokladfabrik när den porlade ur det bottenlösa portafiltret.



Kaffet hade fantastisk genomslag i latte/cappu. Som ren espresso var den rund och mjuk och slank ner nästan som en efterrätt!

Detta var verkligen "Good to the last drop"! ;-)

alexander ruas
www.ruas.com
 

roccster

Well-known member
Ojojoj, hade gärna sett en film på den extraktionen. Det ser underbart gott ut när den blir så där härligt randig i det nakna filtret. Synd att jag inte får i mig en ren espresso (än). Antar att jag inte har tillräckligt med vuxenpoäng för det (har just börjat uppskatta whiskey) ;)
 

JvD

Well-known member
Spännande, ja det är verkligen en blandning man stött på genom åren.

Går det att beställa "över sjön" tror ni? Det jag läsa så verkar det gå bra MEN med risk för att man får betala moms och sånt jox förståss. Man bordekunna få friskt kaffe som är under 7 dagar på det sättet också. Kanske lite dyrt men är man bara tillräckligt nyfiken så... :)
 

alexanderruas

Well-known member
Spännande, ja det är verkligen en blandning man stött på genom åren.

Går det att beställa "över sjön" tror ni? Det jag läsa så verkar det gå bra MEN med risk för att man får betala moms och sånt jox förståss. Man bordekunna få friskt kaffe som är under 7 dagar på det sättet också. Kanske lite dyrt men är man bara tillräckligt nyfiken så... :)

jag passade på när släkten var på väg över. men för de som inte har släkt kan man ju beställa till tex hotellet om man är över there för jobb/turist. eller om man har ngn kompis som ska dit på besök...

a
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,727
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp