Gaggia classic ger ingen ånga

steffo

Member
Hej,
Har haft lite problem med min classic, nu har jag rengjort den men den brygger väldigt långsamt (typ inte alls), liksom ingen fart i den, sedan ger den ingen ånga alls.
Den har krånglat länge men nu verkar den helt slut.
Nån som vet vad man kan göra åt det eller var man kan lämna in och få reparerat, helst i blekinge..
 

HE

Well-known member
Har du prövat att slå på alla knappar samtidigt som du öppnar ångröret? Det var lösningen för mig när jag inte fick till ångan efter rengöring.
Kanske dock inte hänger ihop med bryggningen. Du kanske har ett större problem framför dig.
 

Light Head

Well-known member
Låter den som vanligt?
Om du kör utan handtag och filter, kommer det något vatten?

Kanske är brygghuspackningen otät?

Jag testade en Classic, och där hade själva kokaren gått sönder, spruckit helt enkelt. Men det märktes rätt snabbt då det kom vatten från fel ställe...
 

steffo

Member
Hej,
Den låter som vanligt, vibrar och surrar-lamporna slockar som dom ska och det kommer vatten
När jag kör utan handtag, det är precis som den inte orkar pressa när handtag och kaffe är på.

När jag försöker ånga så rinner vattnet tillbaka i behållaren..
Skall testa med alla knappar ner och öppna ång-skruven.
 

larsa

Well-known member
Funktionen för bryggning är att en pump pumpar vatten genom en tryckventil till brygggruppen. Pumpen ger högre tryck än brygggruppen normalt skall ha. Tryckventilen låter övertrycket från pumpen gå tillbaks i vattentanken och det inställda trycket går till brygggruppen.
Det kommer vatten när du kör utan handtag/portafilter vilket innebär att pumpen och ventilen fungerar.
Med portafilter (fyllt med kaffe antar jag) så kommer det inget kaffe och vattnet hamnar tillbaks i vattentanken.
- Har du för fint malt kaffe så vattnet inte orkar igenom. Prova med ett grövre malt kaffe.
- Har du rätt malningsgrad och det fortfarande inte kommer kaffe kan tryckventilen antingen vara fel inställt eller trasig. Att byta den eller justera den är enkelt om man är lite händig. Obs ha inte maskinen ansluten till elen om du skall in och mecka.

Sen säger du att det inte kommer någon ånga. Är det via ångvredet? Du skall få ånga när du har ställt in ångvärmning och när temperaturen har blivit tillräckligt högt och du öppnar ångventilen. Kommer det ingen ånga är antingen temperaturen för låg eller så är det stopp i ångröret eller ångvredet.
 

Light Head

Well-known member
Precis, det kan ju vara fler saker som är fel. Är maskinen avkalkad ordentligt? Ligger slangarna som de skall? Läcker det någon stans? Hur lång tid tar det innan lamporna som indikerar att termostaterna "fungerar" tänds / släcks?

Du skulle kunna starta maskinen på ett normalt sätt, och sedan när lampan slocknar för att indikera rätt temp så tömmer du ut vatten i en kopp tills lampan tänds och du ser så att den biten fungerar. Känn på vattnet om det är rimligt varmt. Kör utan filter!

Testa sedan att bara köra med filter, men utan kaffe och se om du får ut samma mängd..

Får du inte det så känns det som om trycket är förlågt? Då får du felsöka pumpen.

(Bara lite felsökningslogik,, inte nödvändigtvis en lösning!)
 

larsa

Well-known member
I filmen ser jag ett handhavande fel, men inget fel på Gaggian.

1. Bryggningen ser ut att fungera. Det rinner vatten genom brygggruppen. OK
2. Sen öppnar du ångvredet innan du trycker på ångknappen. Det kommer ingen ånga.Det kan det inte göra för ångvärmen har inte hunnit bli tillräckligt hög. Du skall trycka på ångknappen vänta ca 30sek tills ångvärmen har blivit tillräcklig hög. Du ser när det är klart på termostatlampan. Sen kan du öppna ångvredet och då skall det komma ånga.
3. När du har tryckt på ångknappen så startar du bryggning men det kommer inget vatten genom brygggruppen. Det skall det inte göra . Vid ångning stängs ventilen från vattenpumpen till brygggruppen och vattnet hamnar i vattentanken.

Gaggia Classic är en enkel maskin där du kan anatingen brygga espresso eller ånga. Inte göra både och samtidigt.

Det normala är att man brygger espresso. Startar värming av ångvatten. Väntar ca 30 sek sen ångar mjölk.
 

Light Head

Well-known member
Jag tänkte på det också, ångan behöver väl ett par sekunder på sig,, minst 8-10 innandet händer någonting.

Men det sägs vara problem när filter innehållande kaffe är monterat.... Kanske används ett blindfilter..? ;) Höhö!


Har du kollat så att filterkorgen inte är helt igensatt? Med tiden blir filtret lite igensatt och om man inte håller rent kanske det blir helt stopp?
 
Senast ändrad:

steffo

Member
Hej och tackar för input.
Jo - jag har både bryggt kaffe i den och även ångat - och vet att den skall vara varm innan ånga kan komma.
Nu har jag startat maskinen och låtit den bli varm, slår på ångknappen (den i mitten) väntar en stund och vrider på ångvredet - händer ingenting!
Stänger jag sedan av ångvredet och ångknappen och startar bryggpumpen (utan filterhållare) kommer det massor med ånga genom brygggruppen.

Alltså - jag kan inte få manskinen att göra ånga (ingen aktivitet alls i ångröret) samt bryggningen fungerar mycket dåligt när jag har kaffe i filterhållaren, precis som att trycket inte är rätt.

Kör jag med blindfilter och "stänger av" när trycket är uppe så åker det ut i övertrycksventilen, precis som instruktionsboken säger.

Kan det bli fel så att inte ångkokaren får vatten eller är det samma kokare till både ånga och bryggning?
 

Light Head

Well-known member
Det kom ju vatten genom ångröret... Men du ville ha lite mera? :eek:hmy:

Jag har ingen aning vad som kan vara fel. Har du skruvat ner maskinen och kikat på slangar och annat? Är maskinen ordentligt rengjord och avkalkad?

Frustrerande att den inte funkar!
 

larsa

Well-known member
Du får upp värmen i kokaren till ångtemperatur ser jag. Men det kommer ingen ånga genom ångröret. Det måste vara stopp i ångröret eller ångventilen. Är du händig kan du skruva loss rören och ventilen för att göra rent. Annars får du lämna in på service. Ventilen kan vara lite trixig att lossa. Den sitter hårt. Tror det finns en instruktion på forumet hur man byter ånventil.

Att det kommer ånga ur bryggruppen i film 2 beror på att du har värmt upp kokaren för ånga. Kör du ett tag så kommer kokaren kylas ner av det nya vattnet som pumpas in och det blir rätt bryggtemperatur.

Det finns bara en kokare. Först brygger man espresso, sen ställer man om det till ångning och väntar till kokaren har höjt temperaturen så det blir ånga. Då skall det normalt komma ånga ur ångrörer. Nu kommer det ingenting viklet är ett fel.

Om du nu även har problem med att det inte går att brygga när du har malt kaffe i portafiltret så kan det bero på:
- kaffet är alldeles för fint malt så vattnet orkar inte igenom. Mal grövre tills det kommer kaffe. En bryggning skall ta 25s.
- regulatorn för bryggtrycket är felinställt eller trasig. Justera eller byt
- Pumpen orkar inte pumpa tillräckligt högt tryck. Byt.

Men först skall du göra en rejäl avkalkning och se om det hjälper. Det kan ju ha fastnat någon kalkavlagring någonstans som orsakar problemen.

I värsta fall får du lämna in den på service.
 

steffo

Member
Hej -
Har rengjort min gaggia nu, plockat bort det mesta, blåst allt med tryckluft (hoppas det är OK) samt
gjort rent alla elektriska kontakter. (rengjord Gaggia)

Anledningen till att jag körde med alla knapparna "på" i ovan film är att någon (youtube) lärde mig att så kyler man kokaren efter en ångkörning tillbaka till "bryggnings-temperatur"..

Provade att göra en kopp kaffe av LavAzza färdiga bönor på burk!
Jag har ingen egen kaffekvarn - 14 gram i vad jag tror är original två-koppars - det blev såhär

Vad tror ni? - har jag en fungerande Gaggia Classic igen? - koppen blev utmärkt - i alla fall i mitt tycke!

tacksam för kommentarer :!
 
Senast ändrad:

steffo

Member
Ja, det var mycket smuts.
Det märkliga var att ångan fungerade innan jag gjorde rent spridarfilter och hållare.
Nu tog jag isär det mesta och sedan inga problem - ångröret var helt igenkorkat. Kunde även notera lite ärg på vissa kontakter samt antydan till rost på insidan av maskinen, är det vanligt? Maskinen är annars helt torr och läcker inte vad jag kan se.
Jag köpte den begagnad så den kanske stod fuktigt hos förra ägaren.
Jag tror jag skall pensla på nån skydsfärg där jag kan se rostangrepp.
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,727
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp