Fel på pump?

köffe

Active member
Hej har en Bezzera Galatea Domus. Den nedre visaren "pompa" som går från 0-18 bar har börjat "vibrera" när jag brygger. Den pendlar mellan 8 o 12 bar så fort att den ser suddig ut, om ni förstår hur jag menar. Är pumpen kass? Har haft maskinen i ca ett år.
 

Large

Well-known member
Vad stod visaren på tidigare när den inte pendlade ? Har du rotorpump och fastvattenanslutning eller vibrationspump med vattentank ?
Hade du avkalkat maskinen innan ? Kom symptomet gradvis eller helt plötsligt ?
 

köffe

Active member
Pumpen brukade stå på 12. Har vattentank, har pratat med Bezzera dom avråder från all form av avkalkning. Symptomet kom nog plötsligt tror jag, osäker men den ser u att svaja ännu mer nu.när jag kör med blindfilter uppför den sig lika dant. Pumpen låter normalt. Några teorier?
 

BloodyMezzo

Well-known member
Men hur blir kaffet då? Får du gott kaffe och "normala" puckar? Det torde väl vara den stora frågan. Vad manometern gör är väl av mindre intresse. Manometern borde väl dock inte kunna paja så att den står och svajar, men vad vet jag.

När min duetto var två månader gammal gick pump och manometer sönder samtidigt. Knappt nåt vattentryck genom gruppen och nålen satt fast på 2 bar eller nåt liknande. Misstänker att röret till den täppts igen.
 

Large

Well-known member
Vibrerar visaren i takt med vibrationspumpen eller har den en egen frekvens, isf vilken ? Att du tappar tryck i bryggkretsen kan ju bero på att pumpen är kass men det kan ju också bero på att du har en läcka någon annanstans. Det är inte så att det maskinen läcker vatten eller att det rinner vatten ned i spillbrickan via övertrycksventilen eller tillbaka i vattentanken via returslangen när pumpen går och du inte har något portfilter i gruppen ?
 
Senast ändrad:

köffe

Active member
Kaffet blir nog rätt hyfsat men den uppförde sig inte så innan, undrar om nåt börjar gå sönder. Vet inte hur pumpen vibrerar men visaren pendlar så fort att den är suddig. I övrigt beter sig maskinen normalt så vitt jag vet. Enda jag märkt är att jag alltid får kanalisering i pucken på samma ställe (närmast maskinen) hur jag än tampar.
 

Large

Well-known member
Vibrationspumpar brukar uppvisa sakta tryckfall i takt med att de slits. Dock så verkar din pump fortfarande vara kapabel till 12 bar vilket får mig att tro att det kan vara någon annan orsak som ligger bakom. Hur gammal är maskinen ?

Man kan också testa att sätta övertrycksventilen (OPV) så att den inte reglerar trycket längre. Om nålen då går till 15 bar så är nog pumpen ok. Slutar dessutom nålen att vibrera så kan OPV:n vara trasig.

Som frågat tidigare har du några läckor ?
Inspektera så att slangar och slanganslutningar är hela så att det inte sugs in luft i systemet så att du får kavitation. Detta skulle kunna vara en orsak till att nålen tycks vibrera i takt med pumpfrekvensen, ca 50 ggr/s.

Du skrev något om att Bezzera avråder från avkalkning, så jag antar att du inte gjort någon. Använder du då avjoniserat vatten ? Använder du kranvatten så måste maskinen avkalkas annars så kommer den dö i förtid och detta kan vara det första symptomet.

Lite ideer och frågor som kanske kan hjälpa på vägen till en diagnos.

Dina kanaliseringsproblem kan bero på att du har får för högt maximalt bryggtryck. Justera OPV så att nålen visar max 9 bar. Rengörning bakom spridningsfiltret kan också hjälpa om detta aldrig är gjort.
 
Senast ändrad:

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,724
Medlemmar
19,850
Senaste medlemmen
tonychipa
Topp