En strada kanske...?

Jag tror att tanken är total kontroll: du kan variera trycker när som helst, hur som helst. Slayer har ju variabel inställning för 'pre infusion' och sedan kan du säkert ändra maxtrycket. Det verkar också som att slayern inte går upp till maxtrycket, direkt, utan tar en kort stund på sig, typ halv sekund eller någe. Verkar så.

Stradan ska ju kunna 'spela in' när du gör en kopp, där du då kan variera trycket genom pucken från 0 till upp emot 12 bar och sedan spela upp den igen.

Så... jag antar... om du vill köra pre infusion i typ 5 sekunder med 3.5 bar, sedan några sekunder med 5 bar, dra på i 3 sekunder på 10 bar och sedan dra tillbaka till 5 bar för resten av koppen, så kan du spela in det, låta sedan maskinen 'spela upp' det igen och igen och igen.

Det intressanta är ju snarare: finns det plats, utrymme och ork för en sådan avancerad maskin ute i verkligheten? Och ger den 'friheten' bättre kaffe? Eller bara större lust att leka?

Den ska ju vara byggd av deras 'street team' så ska vara några sköna barista-mästare och annat duktigt kaffe-folk så helt tokigt borde det inte vara men vi får väl se när någon i Sverige köper en och man får en chans att smaka och se vad som händer i koppen på riktigt.
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,724
Medlemmar
19,850
Senaste medlemmen
tonychipa
Topp