Elektriskt schema på Rancilio Silvia & Rocky!

MartinForsberg

Well-known member
När jag letade efter annat på nätet så råkade jag komma in på Rancilios hemsida och kikade lite på deras manualer för Silvia och Rocky och fick då se att deras nya manualer innehöll det elektriska schemat! Mina gamla manualer innehöll inte denna information, så det är något Rancilio uppdaterat sedan 2003!

Så för er som letat efter detta för att förstå och modifiera era maskiner så finns de på länkarna nedan:

Rocky: http://www.rancilio.it/rancilio/download_page.jsp?flag=2&id_cat=14&id_subcat=55&id_language=3

Silvia: http://www.rancilio.it/rancilio/download_page.jsp?flag=2&id_cat=14&id_subcat=53&id_language=3

Resten av Rancilios sortiment med manualer och annat finner ni om ni klickar till vänster i menyn!

Det som inte finns med är värden på enskilda komponenter (motstånd och kondensatorer) men om någon lägger till det i tråden kan vi få med det också!

Några värden finns med i manualen till Lucy, men om de är exakt samma som för Rocky-kvarnen vet jag inte men jag tror att det är så (längst bak i Lucy manualen finns ett elektriskt schema där motståndet har värdet 12KOhm och effekten 1 Watt och kondensatorn har värdet 16uF / 450V för en 230V Lucy).

Hoppas någon kan ha nytta av detta!
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,724
Medlemmar
19,850
Senaste medlemmen
tonychipa
Topp