Annars så är det väl som theseal säger att marknaden är späckad på den nivån. I de flesta fall av mycket bra maskiner där tycke & smak kanske kan få vara det rådande.
Lite trådkapning:
Har också en Giotto som funkar bra (efter mina begränsade erfarenheter) men
jag inbillar mig att den är lite "het" ibland. Har ni någon länk till hur man ställer
"ner" pressostaten?
/M
För att köra lite KG: ECM-maskinen är väl inte direkt billig för vad man får, det går exv att skaffa fram en Vibiemme med dubbla kokare & PID för samma slantar
Lite trådkapning:
Har också en Giotto som funkar bra (efter mina begränsade erfarenheter) men
jag inbillar mig att den är lite "het" ibland. Har ni någon länk till hur man ställer
"ner" pressostaten?
/M
Öppna taket, identifiera pressostaten (sök på det här så finns det bilder på hur den ser ut)
Skruva försiktigt pressostatens justringsskruv mot (-) och vänta. Kom ihåg hur mycket du skruvar, börja med något halv-varv först för att se hur din pressostat fungerar.
OBS, det finns risk att du sabbar pressostaten, men den är inte dyr att ersätta och hade nog dött förr eller senare ändå isf.
Denna webbplats använder cookies för att hjälpa till att anpassa innehållet, skräddarsy din erfarenhet och hålla dig inloggad om du registrerar dig som medlem.
Genom att fortsätta använda den här webbplatsen samtycker du till vår användning av cookies.