Datum på kaffepåsen? Gammalt eller ruggigt färskt tro?

Nollan

Active member
Köpte ett kilo idag och vet att det är jäkligt trevligt med färskt kaffe, luktar så ruskigt gott när man öppnar paketet och när det är nymalt, men den doften försvinner från bönorna på några dagar tycker jag. Men på påsen nu när jag kollar står det "bäst före använd innan se botten" och där är det stämplat L031 SEP 10, innebär det använd före septembert 2010, före 10 september L031 (2031=???) eller är det helt enkelt för gammalt redan? September... det var ju typ 2 månader sedan. Eller skall man tolka det som att det var rostat 10 september?
 

Daffy Duck

Well-known member
Kaffe från Italien brukar vara märkta med ett "bäst före" på två år, vilket gör att man kan anta att din påse är rostad någon gång i september -08. För att vara ett italienskt kaffe är det rostningsdatumet faktiskt ganska bra.
 

Nollan

Active member
Körde ett skott imorse på det. Bönorna såg färska ut och det luktade gott. Blev en helt annan crema jämfört med Lavazza-bönorna (vet inte vad det var för sort, guldfärgad vacuumpackad förpackning). Tyckte inte det blev mycket skum av det och rätt ljust brun färg på skummet. Nu fick jag en sådär härligt mörkbrunt lock av crema, vid extraheringen kom först en svart kaffestråle som övergick till brunt skum under bryggningen. Får väl smaka lite mer noggrant på det nästa gång.
 

Almapeso

Well-known member
Många här på forumet återkommer till Passalacquan, så denna frågan riktas främst till er.

Ska till Växjö i helgen där jag vet att de säljer denna blandning.
Ringde till butiken och de sa att märkningen var LUG10 (vilket jag tolkar som AUG10).

Normalt sett så brukar italienarna sätta 1-2 år som bäst före datum. Eftersom vi befinner oss i mitten av Augusti så satsar jag på att det är iaf 1 år gammalt (13 dagar känns lite för bra).

Nåväl, till frågan.
Anser ni det vara värt att provköpa? Hur datumgirig får man vara när det kommer till italienska märken?

/ Alma
 

Stadler

Well-known member
Min påse Passalacqua är märkt april 2011. Som jag förstår är det alltid två år på dessa påsar som gäller. Märkt med aug 10 borde betyda rostat aug 08. Om du bor i Lund kan du köpa på TeoKaffehuset på Fersens väg. De brukar alltid ha Mehari, Ibis (min favorit) och Vesuvio hemma, alla Passalacqua.
 

theseal

Kaffeterroristen
jag råkar veta att en av grosisterna i svedala får passalaquan STYGGT färsk, och det ligger där i max 2 mån innan det är slut. Vad som händer ute i just DIN butik vet jag inte...

/säl.
 

Almapeso

Well-known member
Butiken i Växjö har ganska liten ruljans på espressopåsar. De säljer mestadels löskaffe och löste. De erbjuder även att sälja Passalacquan i lösvikt, vilket kan vara fördelaktigt om de har en oöppnad relativt ny påse.

Det får bli en tripp till Malmö istället. Tack för tipset!
 

Forumstatistik

Trådar
15,377
Inlägg
160,728
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp