Badcoffees vattentest

Marv

Well-known member
spänningen är olidlig......
kommer servern att krasha kl 19.55 när all RK nerdar surfar in samtidigt ?
 

Stenqvist

www.danstenqvist.com
Badcoffees organisation har jobbat för att motverka en serverkrasch de senaste veckorna. Vi tror att våra ansträngningar ska fungera.
 

josef

Well-known member
Väntat på rapporten länge nu! Great! Jag spontantestade ett par vatten under tiden också, men tänker inte kommentera här, har redan skrivit några väl valda ord om det. inte så noggrannt test som detta då..
 

Buffeln

Well-known member
Jag testade Uddevallavatten i presskannan idag vilket på något fantastiskt sätt lyckades göra Aricha 9 till ett ganska anonymt och småbeskt kaffe! :eek:hmy:
 

Marv

Well-known member
Intressant test, har ni undersökt vad det är i vattnet som gör skillnadena, hårdhet, klorgrad etc...
 

JvD

Well-known member
Grymt kul test. Till synes också mycket väl genomförd. Respekt! Nästa stg är ju att förstå och förklara dessa skillnader. Har ni inte möjligheterna själva så vänd er till någon insnöad akademiker i lund ;-)
En "halvsanning" bekräftas, vattnet HAR betydelse.
 

AJ

Well-known member
Här i Guatemala använder jag renat vatten på flaska/dunk till kaffet (http://www.topbrandsguatemala.com/salvavidas.html). Kranvattnet går inte att dricka. Eftersom jag inte har så mkt annat att jämföra med så är det svårt att säga hur stor skillnaden är men helt klart är det ju att vattnet påverkar mycket.
Lite anledningar till varför precis som Josef efterlyses vore ju grymt intressant.
/A
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,724
Medlemmar
19,850
Senaste medlemmen
tonychipa
Topp