Bättre kaffe till studentkåren, ber om hjälp med nyinköp

avdpos

New member
Hittade detta forum när jag började söka på en ny kaffebryggare som ersättning för våran Coffee Queen, äldre modell av DM-4:an som börjar sjunga på sista versen, samt brygga ganska dåligt kaffe. ny likadan kostar ca 7000 kr

Så jag ber om förslag till ny bryggare. Vi använder maskinen varje vardag på förmiddagsfikat då vi på våran lite mindre högskola brygger kaffe åt varandra till självkostnadspris. I normalfallet så är det mellan 20 och 40 som fikar. 20 minuter är max förberedelsetid och 20 minuter är fikat om detta är information osm kan vara till nytta när jag ber om hjälp.

Jag har tittat på Moccamasters KBG744AO (pris ca 3900) och fann nyss också KB7440AO (ca 4400 kr). Låter dessa som rimliga alternativ till en ny Coffee Queen, de brygger 4 koppar mindre per 6 minuter men det tror jag är ok. Vet någon vad skillnaden på moccamasters båda maskiner är förutom priset?

Vi som är sugna på ny maskin funderar också på om vi skulle motionera om en kvarn i samma veva, antingen får vi en eller så blir det andra förslaget lättare att godkänna:)
Har sett en wilfakvarn rekommenderas på forumet som billigare alternativ (dryga 700) kan den tänkas vara lättanvänd (ett måste) och snabbt mala bönorna till två kannor kaffe?

Andra möjliga alternativ än de här nämnda tas tacksamt emot!
Andreas, kaffedrickare på Johannnelunds teologiska högskola, Uppsala
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,727
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp