Är min Demoka 203 trasig?

bchi

Well-known member
Halloj.
Äger en Demoka M203 som har ett gäng år på nacken. På sistone har jag haft problem att mala tillräckligt fint för espressomaskinen. Skivorna tar i varandra innan jag uppnått en grad som är tillräckligt finmalet.
Tittar man rakt ner i kvarnen ser det ut som om den går lite "snett", som i en bana ungefär istället för att snurra runt.
Bifogar en liten film för att klargöra bättre.
kvarn.avi

Ser det konstigt ut eller är det helt normalt? Jag kanske oroar mig i onödan och bara behöver nya skivor?
Om det nu ser ut som trubbel, går det att fixa själv?

Problemet är ju att maskiner i den här prisklassen sällar lönar sig att lämna in på service.

Tacksam för alla råd och tips!
 

Marv

Well-known member
Det kan vara så att om den har ett par år på nacken och du inte märkt ngt tidigare så har du nu fått så mycket slitage på skivorna att de är dax att byta.
 

bchi

Well-known member
Mycket möjligt. Men innan jag köper nya skivor så tänkte jag ju höra om den är paj eller inte.
Jämför jag med min gamla stridsvagn Gaggia MDF så går Gaggian alldeles spikrakt. Därifrån kom mina misstankar om att något är galet på Demokan.
 

Jemo

Well-known member
jag lyckades inte öppna filmen, så jag vet inte hur din kvarn beter sig, men samtliga M203 jag sett hittills "vobblar" lite (alltså axeln är inte 100% rak/centrerad). om det bara är ytterst lite så tror jag inte det påverkar malningen nämnvärt.
 

Marv

Well-known member
Stirra dig inte blind på muttern, det viktiga är att skivan inte vobblar. Jag försökte titta efter det på filmen, men det var svårt. Du kan också skruva bort näsan och stoppa in ett finger och samtidigt som du roterar "huvudet" känna om skivan inte sitter centrerat. På samma sätt kan du känna om den övre skivan är centrerad genom att skruva i den och känna med fingret. Det kan tyckas vara grovt att känna med fingret,men det är ett oerhört känsligt instrument.
 

zix

Well-known member
Min minimoka käkade malskivor. De slets rätt fort där, kanske p.g.a. excentriciteterna och vobblet. På Anfimkvarnen har de hållit hittills - det går fortfarande att mala fint med den, alltså. Men även den har excentricitet och något vobbel.
De flesta kvarnar blir bättre med full eller åtminstone halvfull bönhållare. Du kan testa om det hjälper att fylla upp bönhållaren helt.

Annars är det nya malskivor som gäller.
 

Forumstatistik

Trådar
15,376
Inlägg
160,727
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp