oförutsägbar shot

pere

Well-known member
Med ny kvarn, Mahlkönig Vario, har espresson varit upp och ner en tid. Jag har i en annan tråd skrivit om vedermödorna med att få till det som innan bytet.

Men så igår när jag precis skulle till att stryka ut kaffet i PF med pekfingret som vanligt så hejdade jag mig och bara tryckte till högen med tampern rätt ner, en knack och polerade ytan.... någonstans i bakhuvudet erinrade jag mig att ngn skrev att Varion centrerade kaffet i PF och det var bara att tampa direkt.

Döm om min förvåning när det plötsligt strömmar perfekt espresso ur bägge spoutsen - behöver jag tala om att det smakade bra!

Jag inser nu vad mitt problem har varit - genom att stryka med pekfingret har jag hela tiden tryckt kaffe ut från centrum mot kanterna på PF speciellt den sidan riktad mot mig. Kvar fanns mindre packat kaffe i mitten och även när jag tampat och ytan såg bra ut så kom kaffet i en spout och det fanns tydliga hål i mitten av pucken.

Detta problem hade jag inte med M-203:an som förmodligen distriburerat kaffet mer jämt, läs överallt, och därmed lämpat sig bättre för pekfingermetoden??

Jag har varit på väg att byta spouts men inser nu att ett naket förmodligen fått mig på rätt spår.
 

Forumstatistik

Trådar
15,377
Inlägg
160,728
Medlemmar
19,851
Senaste medlemmen
Robyl
Topp