ingen fyllig kaffesmak.. :-(

Awsom

Member
har skaffat en moccamaster och kaffekvarn (Dualit), nu skulle det bli kaffe med kvalitet! Men - det blev inte bättre! Kaffet har inte den fylligheten och eftersmak som jag vet att det kan ha, och kommer inte på vad som är fel.
Har testat två bönor, den ena "okänd" den andra Zoegas Mollbergs blandning. Har testat 7 - 10 gram kaffe per kopp (1,25 dl) men inte bra i något fall. Det finns ju mycket att ändra på; bönor, mängd kaffe per kopp, dropphastighet i bryggaren (hel och halvfart), hur fint jag mal (har "mitten" av en ca 10-gradig skala från pressobryggare till espresso.)
Tacksam för tips på bönor och annat som kan ge det perfekta kaffet.
 

Zohrath

Member
Zoega. Där har du första svaret. Det måste vara det värsta kaffet jag någonsin utsatt min maskin för, jag tar hellre IKEA kaffe! Prova ett bättre kaffe så märker du skillnad direkt, sen finns det alltid möjlighet att justera utrustningen, men byt till bättre kaffe först.
 

larjo11

Well-known member
Har du provat att mala lite finare? Espressoläget på Dualiten fungerar inte för espresso om man inte moddar den lite.

Gott kaffe finns det gott om. Gå in på någon specialkaffebutik i city och gotta ner dig :)
Annars finns det ju några bra webshops oxo.
Jag gillar Åres Njutning o J&Ns Bourbon Jungle som brygg.

/Lars
 

BengtL

Active member
Jag ficka samma påpekande från en som har börjat mala sitt kaffe också.

I hans fall berodde det på att han efter malning använde kaffeskopa för att bestämma hur mycket malt kaffe han skulle ha till bryggningen.
Det visade sig att han tog för lite kaffe!
Mitt råd till honom var att väga upp kaffet (före eller efter malning) för att vara säker på att få rätt kaffemängd. ca 7 gram / kopp.

/Bengt
 

stipok

Well-known member
Om man inte ids väga kaffet kan man med framgång räkna siffrorna på dualitens vred som "antal mått kaffe", dvs vrida strax förbi siffran 4 för 4 koppar kaffe. Det här är givetvis ingen exakt vetenskap men ger åtminstone lika mycket kaffe varje gång även om det är lite för mycket eller för lite.

För brygg brukar jag mala lite finare än mitten, kanske steg tre eller fyra, beroende på hur gammalt kaffet är. Gammalt kaffe kräver en finare malning, men den största smakskillnaden kommer du nog uppleva om du testar ett annat kaffe - helst ett färskt.
 

Awsom

Member
tack för tips!

Ska kolla in en riktig kaffebutik till helgen, låter som ett bra råd!
Jag både vägde och mätte, och konstaterade att Dualiten ger ganska exakt 7 gram per kopp enligt timern. Så det ska alltså vara ok.

Har tänkt ha olika bönor hemma, att väga bönorna och lägga i verkar vara ett bra sätt att få rätt mängd och tömma kvarnen. Nu har jag ett par dl bönor i behållaren - går snabbt att få kaffe men man får ju ta samma tills det är slut.
 

BloodyMezzo

Well-known member
Nu är det lite olika från kaffe till kaffe och missbrukare till missbrukare. Men jag använde ca 9g per kopp när jag var seriös bryggkaffedrickare. Jag brukade då köpa kaffe på sibyllan i stan (08). Nu har jag blivit espressofan istället så moccamastern får bara arbeta de dagar i veckan då de ligger och sover här hemma och jag inte får väsnas. :)
 

Awsom

Member
spännande...

jobbar mej nog framåt mot ett bra kaffe. Köpte en blandning av robusta och arabica i en kaffeaffär (franskrost), ändrade malningen några snäpp mot espresso och slutligen ökade till ca 8 gram per kopp. Bättre men fortfarande långt ifrån den njutning det kan vara. Ingen fyllighet, kort eftersmak.. Någon som har tips på nästa steg? Eller vad som är fel? Använder Moccamasterns gradering för koppar, ska kolla hur mycket vatten det är per kopp. :blush:
 

johey

Well-known member
Prova Johan & Nyströms kaffe. Vet inte vilka som lämpar sig bäst för brygg, men förmodligen de flesta utom möjligen Labomba och Isola. Undvik robusta i bryggkaffe. Det är ofta bara bäskt och koffeinrikt.

Mal inte för fint! Det får inte sippra med kaffekorn genom filtret, för då blir det äckligt och i värsta fall magont. Ett färskt och gott kaffe tycker jag kan malas rätt grovt för filterbrygg. För grovt så blir det förstås blaskigt, men lagom sådär.

Du är förövrigt välkommen att plocka med dig kaffebryggaren till Akalla så kan vi prova lite hemrostat av varierande slag. Med lite tur får du en ny hobby på köpet. :)
 

Awsom

Member
ger upp?

Har nu testat olika bönor, olika malningsgrad och mängd kaffe. När jag maler ganska fint i min Dualit-kvarn och tar ca 10 g per kopp i Moccamastern så blir det drägligt kaffe men inte mer. Fick ofta bättre när jag bryggde färdigmalt bryggkaffe "för hand" i termos. En skillnad var att jag då bryggde som en kemist lärt mej titreringsteknik; först lite vatten så man fuktar pulvret, sedan får det stå och suga åt sej, sedan häller man på resten. Mockamastern går mycket fortare, kan det vara felet?
Kan någon ge tips vad jag ska ändra för att få bra kaffe så är jag tacksam, är ställd.:(
 

demo

Well-known member
låter riktigt skumt...

ja mste säga att de din mlaning och bönor....kan inte tänka mig nåt annat..

när ja va i brygg träsket körde ja den varje dag...körde ALLTID med färska bönor och malde ganska grovt...doseringen va ungefär en 7g per kopp....och de smakade alltid underbart....

mal inte för fint...de ska inte finnas kaffe korn i din kopp......och köp bönor som e speciellt blandade till brygg...."espresso bönor" kan ge lite konstig smak som brygg tycker ja...

sen om du vill lyxa till de ännu mer köp ett guldfilte de gjorde ja....man kände väll kanske inte så jätte stor skillnad i smaken men den blev renare smak och renare kopp...och de kändes jävligt bra helt enkelt:)
 

Awsom

Member
närmar sig!

Tack för alla tipsen! Det som ledde framåt vad inte vad jag väntat mig. Kaffet smakade "tunnt", och finare malning gav något bättre men inte mer. Testade då istället tipset att mala ganska grovt - och se! Nu får jag det kaffe jag vill ha, till och med med Zoegasbönorna :).
Förstår inte varför, men det spelar mindre roll. Nu kan jag testa vidare. Kör ca 9 gram per kopp, gillar ett kaffe som får tungan att stå i givakt.
Förresten, God Jul på er allihop!
 

johey

Well-known member
Oväntat? Nämen...

Mal inte för fint! [...] Ett färskt och gott kaffe tycker jag kan malas rätt grovt för filterbrygg.

;)

En tänkbar sak är ju att om du maler för fint så försöker vattnet hitta en lättare väg ut. Och var skulle det vara? Jo, genom filtret ovanför själva kaffesamlingen förstås, som är enda flytkvägen.

Skönt att du börjar hitta rätt! Nu blir det mer intressant att prova roligare bönor.
:coffee:
 

Awsom

Member
att följa råd...

skönt att du inte blev putt Johey att jag inte följde ditt råd.. ;) Visst hade jag sett att du varnade för att ha för fint, trodde dock att jag var åt det grova hållet när jag startade experimenten. Det trevliga med det här forumet är att man (till skillnad från många andra forum) inte får pikar för att man inte har samma åsikt eller inte förstår.

Vad som visar att jag börjar hamna rätt nu bekräftas av att vi öppnade ett färdigmalt paket för att göra slut på det - och det var inte någon höjdare... Hur gör ni andra när ni kommer hem till andra som inte mal sitt kaffe? Antar att man får tiga och lida? ;)
 

demo

Well-known member
skönt att du inte blev putt Johey att jag inte följde ditt råd.. ;) Visst hade jag sett att du varnade för att ha för fint, trodde dock att jag var åt det grova hållet när jag startade experimenten. Det trevliga med det här forumet är att man (till skillnad från många andra forum) inte får pikar för att man inte har samma åsikt eller inte förstår.

Vad som visar att jag börjar hamna rätt nu bekräftas av att vi öppnade ett färdigmalt paket för att göra slut på det - och det var inte någon höjdare... Hur gör ni andra när ni kommer hem till andra som inte mal sitt kaffe? Antar att man får tiga och lida? ;)



Haha de finns tom en tråd om de problemet "hur klarar ni av kaffet på jobbet" nåt sånt heter den.

jag tar en kopp te istället om ja inte har reält sug.

men i skolan så kan de smaka helt ok om dem precis öppnat påsen=)
 

[SH]

Well-known member
Tack för alla tipsen! Det som ledde framåt vad inte vad jag väntat mig...
Kul att det går framåt, en bra utgångspunkt när det gäller malningsgraden är att jämföra med köt, färdigmalet kaffe.

Ett kaffe som jag verkligen skulle rekommendera som brygg om du vill ha ett kraftfullt kaffe är Bourbon Jungle från J&N, som det tipsats om tidigare.
 

Forumstatistik

Trådar
15,387
Inlägg
160,766
Medlemmar
19,857
Senaste medlemmen
yogaprasetya
Topp