Död pump på Brewtus

wazztand

Active member
Ska våga mig på att testa det, men är ju lite nervös att skada kokaren om jag inte har ordentligt med vatten i.
Som sagt har jag ju haft maskinen i 10 år, och då har man ju lärt känna den. Den har alltid kört pumpen en liten kort sväng vid uppstart.

Om jag förstår det rätt så borde pumpen gå igång om jag rycker ur sladden till nivåsensorn? Men det verkade den inte göra när jag testade.
 

piphalu

Well-known member
oj då har du mer än ett fel det brukar ju bara vara ett när maskinen stannar.
Men visst skall pumpen gå om sladden är ur se video nedan för att kolla om sladden sitter rätt.
Om sladden sitter rätt så kan du kolla om du har 230v till boxen mellan pin 1 och 2.
Har du spänning på stiften är det troligtvis boxen där vanliga fel är transformatorn eller reläet.
Har du möjligtvis foto på boxen ? den är lätt att öppna så ett foto på kretskortet kan hjälpa oss vidare tex var du skall mäta sekundär spänningen för att se om trafon är hel.

PS hur klarar du dig utan Espresso ? är det kämpigt ? .


 

wazztand

Active member
Suck, måste varit riktigt trött när jag grejade tidigare idag, skyller på förkylningen (eller är det bristen på espresso kanske?) Jag tog fel sladd.
Om jag drar loss den märkt "livello" så startar pumpen direkt när jag slår på maskinen.
 

wazztand

Active member
Vågade mig på att låta den värma upp ordentligt. Och när jag släppte ut en mängd hetvatten genom kranen så drog pumpen igång och fyllde upp! Det verkar fasen som att maskinen är ok nu! Hoppas, hoppas!

Naturligtvis hade vakuumventilen kärvat ihop lite igen efter att den stått oanvänd ett tag. Men med lite petande så täppte den till och trycket byggdes upp.

Nu blir det en rejäl avkalkning och rengöring.

Frun har saknat sin morgon-latte :)
 

wazztand

Active member
Ah, en sån får det nog fasen bli! Den har varit lite lynnig den här ventilen. Grymt med slangkoppling. Visst hade du den kopplad till det lilla röret på framsidan under gruppen?
 

Forumstatistik

Trådar
15,402
Inlägg
160,847
Medlemmar
19,872
Senaste medlemmen
Pontusf
Topp