Bryggtemperatur på Silvia med PID

EspressoChristian

Well-known member
Jag har nu haft min Silvia 2009 med en PID från Auber ett tag, men jag har dock inte laborerat med olika bryggtemperaturer så mycket.

Än så länge har jag mest kört på 105 grader som PIDen är inställd med ifrån början. Jag har provat lite att variera mellan 103-106 grader.

Obs! Det som mäts är kokartemperaturen, själva bryggtempen är ca 10 grader lägre.

Har några av er andra med PID provat att variera bryggtempen? Vad är er erfarenheter?

Det vore intressant att höra era erfarenheter, men också kopplat till vilken temp som passar bra till vilken böna/blandning.
 

peterparnes

Well-known member
Jag har labbat lite men inte kommit fram till något bra tyvärr. Det är ju så många andra parametrar som kommer in i bilden (som alltid) och jag gör för få espressos per dag för att kunna få något enhetligt data.
 

PF013

Well-known member
Jag har lyckats bra med J&N 5 Estate vid 102 grader, men man ska inte vara rädd att gå lägre. Enligt dokumentationen från Auber så ska 90 grader bryggtemp motsvara 98 grader i kokartemp.
 

Marv

Well-known member
Ja har bara labbar på min classic men det borde vara jämförbart. Jag kan erkänna att jag inte känner skillnad på ngn grad, kanske pga att det drunknar i alla andra variabler. Däremot 2-3 graders skillnad är fullt märkbar.
EN rolig och lärorik övning är att justera temperaturen över ca 10C i 2 C steg och smaka hur smakerna skiljer sig mellan de olika temperaturerna
 

Forumstatistik

Trådar
15,386
Inlägg
160,761
Medlemmar
19,856
Senaste medlemmen
Maud
Topp