Bodum vs Moccamaster

MrNoOne

Well-known member
Nu hittade jag i och för sig detta klipp där ett förbiskymtande värmeelement av vad som ser ut som bättre kvalitet kan ses. Frågan är dock om en illustrerad reklamvideo är att lita på.

Jag kan inte se varför Bodum skulle ljuga med reklamfilmen, eller i den text som beskriver uppbyggnaden i deras tekniska spec. Dock beskrivs inte elementet i detalj.

Jag har sett reklamen på tv vilket också frugan gjorde. Därav hennes intresse, elementet ser också identiskt ut med moccamasters, om man ser på de 2 video du länkat till. Så, värmeelement, termos, lite "smarta" lösningar på fördelning av vattenspridning tillsammans med ett titanförklätt stålfilter som påminner om guldfilter verkar slutresultatet rätt så gediget. Jag tror vi kommer att slå till på en Bodum Birsto.till slut.


Till alla er som kommenterar allt annat:

Jag VET att kaffe är vårt intresse, men i början på denna tråd så frågar sig TS, ”vilken maskin som är bäst”, jag frågar, ”har någon provat båda”. Ändå dyker det upp samma gamla svar, eller "icke svar". ”Kvarn först!”, ”det finns andra bryggare som gör detta med”, om din fru inte gillar designen på mockamaster kanske hon skall titta på....., de har även brödrost i samma serie!?? ... Alla goda svar med välmening men sällan eller aldrig de "riktiga" svar TS eller vi andra ställer. Hänger man här tillräckligt länge har man hört detta "forumsmantra" om och om igen och det blir tröttsamt. När man börjar blanda in manuell droppteknik i en tråd som klart frågar om vilken manskin som är den bästa har man inte uppfattat frågan eller så vill man bara posta för postandets skull. Då finns det andra trådar för detta.......

Ledsen om det blev sur stämning men jag var tvungen att kräka ur mig detta.
 
Senast ändrad:

Light Head

Well-known member
Vet inte om det var i denna tråd,, nog annan,,, som jag refererade till hifi-nörderiet som är överraskande likt det vi pratar om här!


Jag kastades in genom att jag fick lyssna på en anläggning som förmedlade för mig helt okänd musik och dessutom i en genre som jag verkligen inte gillade. Man kan säga att jag såg ljuset. Sedan började jag söka, testade själv och lyssnade på andras erfarenheter och lät mer än gärna andra presentera sina personliga erfarenheter och lösningar.

Jag lärde mig mycket! Och kom fram till att det absolut inte blir bättre bara för att man köper Krell, eller lägger ner minst 1 miljo på anläggningen!

Den enda och bästa, men samtidigt mest krävande lösningen, är att hitta det som funkar bäst för dig själv. Man måste ställa sig frågan vilka parametrar som är viktigast för just mig!

För mig är det upplevelsen av det som levereras som är viktigast!

Men, tänker du kanske? Det gör väl alla?

Min erfarenhet är att det är extremt olika saker som är viktiga för olika människor!

Jag köpte en Linnanläggning för 70 papp medans min närmsta hifi-kompis köpte dyra saker som fick "bäst i test" i tidningar med isoterisk hifi. Han spenderade mer än hela min budget på varje mono-block!

Vad vill jag säga? Bestäm dig för vad som är det viktigaste, vad är det för resultat du vill ha? Sedan får du söka dig fram för att uppnå det, och släpp alla uppkomna behov som omgivningen ger!

Det viktiga för mig när det gäller kaffe är två saker,, hantverket (känslan av att själv ha tillverkat en god kaffe) och smaken på kaffet.

Blev det lättare? Nähäpp,,inte det..

Kvarnen är viktig! Det är stor skillnad i smak mellan nymalet och färdigmalet! Jag började med att ofta köra till Kaffemaskinen för att alltid ha så färskt kaffe som möjligt, men märkte tydlig skillnad efter bara ett par dagar, till smakens nackdel. Så jag köpte en kvarn,,, ångrar inte en sekund att jag köpte kvarnen lite senare, för jag fick lärt mig en massa saker och är ännu mer övertygad om hur viktig just kvarnen är!
 
Senast ändrad:

MrNoOne

Well-known member
Om man läser mina inlägg samt ser min profil så har man koll på att "jag" lever för det manuella steget i att brygga kaffe, vare sig det är espresso eller dropp. Frugan är inte av samma mening men jag tänker inte köpa en maskin som ger pissigt kaffe bara för att designen tilltalar. Hon har inte samma krav på smaken ens, men någon ordning får det vara :D

Har en kollega som köpte en moccamaster och han är djupt besviken då den inte kommer i närheten av den kopp jag bjöd honom på, på jobb. Där har jag en enkel Wilfa kvarn och en chemex. Han har nu fått lite tipps att mixtra med för att få sin mm att brygga en godare kopp. Kvarn har han köpt vilket var mitt första svar (vad annars).

Men, denna tråd frågar vilken kaffebryggare som verkar vara det bästa valet av 2. Då är ett svar om kvarn ointressant. Även jag har hängt på forum för HIFI under en längre tid. Samma visa där, man frågar om vilket slutsteg som är bäst och får till svar att kablarna är viktiga. Frågar man vilken CD som är bäst får man svaret att man måste ha rätt förstärkare. Frågar man om kablaget får man svar att ljudbilden skall kontrolleras med ett noggrant möblerat rum och med rätt absorbenter. Sällan eller aldrig får man svar på det man faktiskt svarar på.

Själv sitter jag med en Krell anläggning med B&W's 802 och ett kablage som "duger". Frågar någon på forumet om en förstärkare försöker i alla fall jag hålla mig till ämnet och börjar inte rabbla om supra strömkablar som skall filtrera bort orenheter i strömmatningen.

Så, ställer jag en fråga om vilket maskin som är den bättre så vill jag gärna ha ett svar ifrån de som kanske har något inputt. Som du kanske läste (i mina inlägg i denna tråd) så har jag en Mazzer mini stående hemma, den borde duga för att mala kaffe till en bryggare. Dock är inte frugan intresserad av att byta malgrad eller bönor som ligger i loppet mellan mina espresso shots. Därav tillkom en fråga om att komplettera en kvarn till bryggaren och om bistron brygger bra och deras kvarn är likvärdig till wilfan är det intressant. Video med test av bistrokvarnen visar att den är i klass med wilfa’n eller scalan gällande malverk. Med en behållare av glas och med ordentliga gummilock som minimerar kaffespill verkar den bra.

Kort och gott verkar Bodum för en gångs skull kombinera design med ett gediget bygge vilket inte är vad de varit kända för. Samma som Bang O Lufsen, de gör snygga saker med det låter skit…..
 
Senast ändrad:

Light Head

Well-known member
Ord och inga visor! :)

Förmodligen, i vilket fall gäller det mig, hade för lite bakgrundsinformation för att bara svara på är A eller B bäst.

Jag tänkte såhär,,, hm lägga tusenlappar på en bryggare som jag uppfattar som trendiga och designade när det finns billigare alternativ och lösningar som förmodligen levererar bättre resultat... Då missade jag en sak, jag antog att TS ville ha samma kaffe som jag själv gillar.

Om jag fick välja på Bodum och Mm hade jag valt Mm, enbart för att det är den enda av de båda jag har erfarenhet från.
 

MrNoOne

Well-known member
Ord och inga visor! :)

Förmodligen, i vilket fall gäller det mig, hade för lite bakgrundsinformation för att bara svara på är A eller B bäst.

Jag tänkte såhär,,, hm lägga tusenlappar på en bryggare som jag uppfattar som trendiga och designade när det finns billigare alternativ och lösningar som förmodligen levererar bättre resultat... Då missade jag en sak, jag antog att TS ville ha samma kaffe som jag själv gillar.

Om jag fick välja på Bodum och Mm hade jag valt Mm, enbart för att det är den enda av de båda jag har erfarenhet från.

Det är ett svar jag hade respekterat :D Jag får helt enkelt köpa Bodums, dra med den till jobb och tvinga min kollega att plocka med sin mm. Så kan vi köra lite tester back to back..... Sedan får tiden utvisa om jag slängt pengar åt rätt eller fel håll. Det kommer alltid att vara rätt enligt frugan dock ;)


Tillägg:

Själv blev jag sugen på en Wilfa WSM-1B när jag surfade runt. Manuell pour, ställbar temp på kokare vilket gynnar mitt tedrickande också. Man får betala samma pengar för endast en kokare med ställbar temp. Tror som sagt inte hon köper denna heller. "För mycket meck" och ful som stryk....
 
Senast ändrad:

Forumstatistik

Trådar
15,078
Inlägg
158,762
Medlemmar
19,651
Senaste medlemmen
WHenrik
Topp