Uppsala - St. Eriksboden (Saluhallen)

treefinger

Well-known member
hallå där.. hittade du till fofos så behöver du bara ta fem steg till så står du framför st.eriksboden. De säljer även te o choklad, du kan ju inte missa den maffiga faeman :)
 

pgojim

Well-known member
inte för att jag är så inne på allt med kaffe å sorter men vad är "faeman" är det en person, eller nån typ av kaffe? hehe

vilken är din favorit där på st.eriksboden?
 

pgojim

Well-known member
såg faeman där, köpte en macciato tror ja de heter.. men gilla inte smaken riktigt, tror de va bönorna, får testa det nån mer gång när dom byter bönor i kvarnen

i övrigt fint ställe och trevligt
 

treefinger

Well-known member
mehari_jpg.jpg


Det är en blandning med två arabicor och två robustor. Jag är osäker på hur mycket det är av de olika men jag har för mig att det är 30% robusta o resterande arabica.

Mycket god enligt mig.
 

ts

Well-known member
48% Robusta (Passalacqua Mehari alltså, Passalacqua är ingen blandning utan företaget).
 

treefinger

Well-known member
Nej, det tror jag inte man kan säga, i och med att den innehåller så mycket robusta. Har för mig att den brukar ligga på kring 175-185kr kilot.
 

pgojim

Well-known member
ojj det var ju endå lite :p men inget gentemot va öl å skit kostar, ett kilo kaffe räcker väll till ett par koppar espresso?
 

treefinger

Well-known member
Det redan bra stället blir ännu bättre..

St:Eriksboden fortsätter sin strävan att bli ett bättre och bättre kaffehak. I onsdags landade två blandningar från Passalacqua rakt in i sortimentet, noterbart är att ingen av blandningarna är den annars så välkända Mehari, utan jag tror det var cremador samt nån espressoblandning med Jamaica Blue Mountain-bönor i sig, tror det var den dyrare av Passalacquas blandningar.

Men det fina slutar inte där. Nu har man även börjat förse de kunder som hellre än espresso dricker "vanligt kaffe", presskannor för två koppar á 20 kr. Det fina är att man till presskannan kan välja och vraka bland de single-origin-bönor de har i sitt sortiment, kul initiativ!
 

Forumstatistik

Trådar
15,420
Inlägg
160,949
Medlemmar
19,882
Senaste medlemmen
Crindebratt
Topp