Högljud melitta caffeo bar.

caffeo

New member
Hej! Har nyligen köpt en melitta caffeo bar espressomaskin och upplever den som väldigt högljud. den väcker alla som sover i huset när man startar den på morgonen! När den maler böner är det acceptabelt,men sedan när kaffet ska ut låter den "enligt mig" väldigt högt. Kan jag ha köpt ett måndags ex eller brukar maskinerna vara högljuda?

tacksam för svar!
 

Gargravarr

New member
Nix, inget måndagsex. Min Caffeo Bar är också väldigt högljudd.

Förut hade jag en annan Melitta, Caffeo No64, som också lät lika mycket. Den var av så usel kvalitet att den gick sönder efter några veckors användning. Fick den utbytt 4 gånger innan Melitta återkallade skräpet.

Fick min Caffeo Bar i julklapp, och den har redan slutat fungera (nej, jag är inte oförsiktig). Riktigt dåligt för en maskin som kostar över 7 papp. Ska försöka byta in den mot en vanlig, manuell espressomaskin. De brukar hålla och väcker inte grannarna.

Den enkla sanningen är nog att produktutvecklarna på Melitta är en samling klantskallar.
 

Forumstatistik

Trådar
15,081
Inlägg
158,789
Medlemmar
19,655
Senaste medlemmen
Coffeturtle
Topp