Genua -> La Spezia, Italien

Buffeln

Well-known member
Hej!

Jag skall ner till Italien i Juli och kommer att hålla till längs kusten mellan Genua och La Spezia, med basläger i Sestri Levante där jag hyrt hus. Alla tips på kaffeställen (eller annat trevligt) som bör uppsökas alternativt undvikas mottages tacksamt.
 

mag

Well-known member
Min generella upplevelse av Italien är att man får bra espresso nästan överallt även om det förstås finns bättre och sämre även där. Ett ställe som inte ser mkt ut för världen kan dock ha kanonbra kaffe, det har jag upplevt ett flertal gånger. Men se upp med mjölken, det kan vara lite si och så med mjölkskummningskunskaper och ångrörshygien. Trevlig resa, det är ett underbart land!
 

Buffeln

Well-known member
Min generella upplevelse av Italien är att man får bra espresso nästan överallt även om det förstås finns bättre och sämre även där
Jo, jag försökte få några tips ur min kollega som jag hyrt huset av och som har bott där några år, men han kunde inte komma ihåg att han fått riktigt dåligt kaffe någonstans där nere. :)
Det skulle dock vara trevligt med ett besök på något riktigt kanonbra ställe. Man vill ju gärna hitta den där espresson som skulle kunna motivera en hel resa. Ett "God shot" helt enkelt!

Jag antar att du redan har koll på Cinque Terre? Annars är ju det ett måste: www.cinqueterre.it. Promenera mellan byarna eller ta tåget.
/A
Japp. Cinque Terre är inbokat, samt Portofino. I övrigt är det öppet.
 

Coffeehead

Well-known member
Besök alla barer du kan och upptäck hur bra och enkelt det kan vara, Italienarna krånglar inte till sin caffè. Jag har varit mycket i Italien och stundom bott där och har vad jag minns aldrig fått en dålig espresso. När det gäller hygien och ångrör så dör allt av värmen i röret så mjölken kan du lugnt beställa om du vill, räkna dock med ett och annat höjt ögonbryn då de själva inte använder mjölk efter kl 11 vanligtvis. Om du kör bil passa på och stanna till vid en Autogrill och upplev äkta italiensk motorvägs fika, bra kaffe och goda tilltugg brukar vara standard.
 

MaZ

Well-known member
SS12 från Lucca över Abetone till Maranello och Ferrari museet.
Stanna gärna i Lucca och promenera en av de få kvarvarande stadsmurarna och gamla stan innanför inklusive amfiteatern. Ponte sospeso en bit upp mot abetone är en klassiker med om du tycker det är kul med gungiga hängbroar...
 

Buffeln

Well-known member
Ponte sospeso en bit upp mot abetone är en klassiker med om du tycker det är kul med gungiga hängbroar...

234459.jpg


:unsure: Nja, jag är nog mer förtjust i sten, betong eller stål. Men tack för tipset ändå!
 

Coffeehead

Well-known member
I La Spezia kan du passa på och bada ute på klipporna i hamnen, brukar vara tjockt med folk och härlig stämning. Lämna dock bilen i stan och promenera för det brukar vara trångt längst ut.
 

MaZ

Well-known member
Vill man bada så kan man åka till Viareggio, där finns det en fin strand.
 

Buffeln

Well-known member
Semestern närmar sig med stormsteg, så snart åker jag. Tack för alla tips! Om någon har ideer om vad man bara måste ha med sig hem mottages dessa tacksamt. Större maskinell utrustning går nog inte ner i väskan, även om jag vet att detta är billigt... :blush:
 

Buffeln

Well-known member
Hemma igen!

Nu är jag åter hemma i Götet och är grymt nöjd med resan, delvis pga den här utsikten från huset i Sestri Levante:

picture.php


Kaffeutflykterna blev inte riktigt lika många som jag hade planerat då kaffeintresset inte delas av någon annan i familjen. Jag tog ett ändå antal bilder av kaffeställen med mobilen men lyckades i ett intelligent ögonblick radera allihop. :( Dock kan jag konstatera att kaffet ingenstans smakade dåligt, trots att det på något ställe hade blondat ordentligt, på ett annat var för varmt och på ett tredje nästan helt saknade crema. Det dominerande kaffemärket i området var:

picture.php


Ett gott och tydligen synnerligen förlåtande kaffe som troligtvis var en ren Arabica. Det fanns också ställen med de större fabrikaten (Arcaffe mm) och på dessa ställen fick man oftare vad man hade förväntat sig. Nästan samtliga ställen som serverade kaffe inklusive mindre kiosker hade maskiner från antingen Faema eller La Spaziale.
Det fanns inte så många kul kaffebutiker i Sestri Levante, men jag fick med mig ett par olika blandningar av detta märke:

picture.php


Den ena var en ospecad blandning och den andra en blandning av sju olika Arabicor. De komer att åka i kvarnen i ovan nämnd ordning.

PS! Jag fick också provkört Molarins nya bil under en vecka och ger den klart godkänt!

picture.php


Den fungerade utmärkt när man kryssade mellan vespor, Alfor och dubbelparkerande italienare. DS!
 

Buffeln

Well-known member
Caffe Bocchia har genomgått de första testkörningarna och verkar även detta vara ett "snällt" kaffe. Jag har kört det både långt, kort och aldeles för grovmalet. Det verkar smaka okej hur man än misshandlar det (även om det naturligtvis blir godare om man gör rätt). Jag testar vidare!
 

Furioso

Active member
Gammal tråd, men ändå!
Mina jaktmarker mellan Genua och La Spezia. Jag importerar det dominerande märket i Cinque Terre, Italcaffè. Finns alltid åtta olika blandningar på mitt lager. Fantastiskt område. Om någon mer ska åka dit står jag gärna till tjänst med tips på barer och restauranger.
Italien är alltid på topp!
 
Topp